Kara Cuma “Black Friday” Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?


27 Paylaşım
Kara Cuma

Kara Cuma “Black Friday” Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Dünyadaki birçok insan alışveriş için paralarını biriktirip “Black Friday” gününü bekler. Çünkü “Black Friday” yani Kara Cuma adı altında büyük indirim kampanyaları yapılmaktadır. Ülkemizde de son yıllarda popülerliği artan Kara Cuma indirimleriyle birçok firma indirime gitmekte ve hızlıca stokları bitirmektedir.

Kara Cuma Neden “Kara”?

Kara cumanın tarihi aslında oldukça eskidir. 1932 yılından itibaren ABD’de şükran gününden sonraki gün, noel alışverişlerinin başlangıcı olarak kabul edilir. “Kara” lakabını alana kadar sıradan bir gelenek halinde her yılın belli bir gününde büyük indirimler yapılmaktaydı. 1961 yılında Philadelphia’da indirimler sırasında halkın birbirini ezmesi ve trafikteki günler süren kitlenmeden ötürü halk bugüne “Kara” lakabını vermiştir.

Neden “Kara”?

“Black Friday” kelimesinin popülerliğini kaybetmemesinin en büyük sebebi satıcıların bu günde büyük kazançlar elde etmesidir. Modern yazılım muhasebelerinde gelirin siyah “Black” renkte olması bu adın verilme sebebi olabilir.

Black Friday Shopping GIF by Showtime - Find & Share on GIPHY

Bazı mağazalar bugüne özel açılış saatlerini 05:00 06:00 gibi erken saatlere alıyorlar. Üstelik birçok kişi mağazaya ilk girenlerden biri olmak için mağazanın önünde uyuyorlar. Sanırım kimse bu denli bir “alışveriş zombileri” sürüsünün karşısına geçip kapıları açmak istemez 🙂

Türkiye’nin “Kara Çarşambası” 2001 ekonomik krizi


Arkadaşlarınla paylaş!

27 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend