Kanser Tedavisi Neden Hala Bulunamadı?


25 Paylaşım
cancer

Kanser Tedavisi Hala Neden Bulunamadı?

Bu yıl ABD’de yaklaşık 1,7 milyon insana kanser teşhisi koyulacağını ve yaklaşık 600.000 kişinin kanserden öldüğünü buldum. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri’nin kanser araştırma ve eğitiminin ana ajansı olan Ulusal Kanser Enstitüsü’ne 5 milyar dolar harcanacak. Araştırmada kullanılan tüm parayla, tedavi bulmaya yakın mıyız? Gelecek gibi görünen bazı yeni tedavilerin olduğu ortaya çıkıyor ve birazdan bunlardan bahsedeceğiz, ama önce kanser tam olarak nedir?

Kanserin sadece bir hastalık olmadığını belirtmek önemlidir. Kanser, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kadınlarda en sık görülen kanserlerden biri olan göğüs kanseri ve retinoblastoma gibi 100’den fazla hastalıktan oluşan bir bütünü temsil eden terimdir.

the t GIF

Hücreler kötüleştiğinde, belirli genetik mutasyonları biriktirerek, kontrol dışı bırakarak ve ölümden kaçarak kanserler başlar. Çoğu kanserde bu, yakın dokuları istila eden topaklar veya tümörler ile sonuçlanabilir. Çoğu semptom kanser türüne göre değişir. Örneğin, deri kanseri sıklıkla, deri yüzeyinde, çarpmalar, renk bozulması, lezyonlar veya mevcut molde değişiklikler de dahil olmak üzere anormal büyüme ile ilişkilidir.

kanser hücre

Akciğer kanseri endikasyonları arasında, persistan öksürük, nefes darlığı ve göğüs ağrısı yer alır. Ve her kanser türü farklı bir tedavi veya tedavi gerektirebilir. Savaşmaya yardımcı olmak için yüksek dozda radyasyon, kemoterapi ilaçları ve hedefe yönelik terapi gibi şeyleri kullanılabilir. Ancak, bu yöntemlerle bile, kanser hücreleri hala tedaviye karşı bir direniş ya da dayanma yolu bulabilirler.

akciger-kanseri

Bu yılın başlarında, fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, belirli bir hedefe yönelik ilaç tedavisine karşı direncin üstesinden gelebilecek iki yeni yol buldu. Direnç, kan şekerini düzenleyen bir hormon olan insülin artışından kaynaklanıyor gibi görünmektedir. Araştırmacılar ilacı ya yüksek yağlı, ketojenik bir diyetle ya da tip 2 diyabeti tedavi etmek için kullanılan yaygın bir ilaçla birlikte kullanırken, sadece hedefe yönelik tedavi ilacından daha büyük tümör büzülmesi gördüler. Ayrıca bağışıklık sisteminin kanser hücrelerine karşı savaşmasına yardımcı olan immünoterapi denen daha yeni bir tedavi yöntemi vardır.

tedavi türleri

Son zamanlarda yapılan bir çalışma, yaygın bir akciğer kanseri olan hastalarda, Keytruda olarak da bilinen immünoterapi ilacı olan pembrolizumabın etkilerini test etmiştir. Bu ilaç, kanser hücrelerinin bağışıklık hücrelerini onları görmezden gelmelerine izin veren belirli bir protein etkileşimini bloke ederek çalışır. Kemoterapi ile birlikte kullanan araştırmacılar, hastaların plasebo alan kemoterapi hastalarına kıyasla yüzde 51 oranında daha az ölme olasılığının bulunduğunu keşfettiler. Kanser tedavisinde bu gibi ilerlemeler, hastaların daha uzun yaşamalarına yardımcı olmuştur.

dna

1991’den 2015’e kadar, kansere bağlı ölümlerin oranı toplamda yüzde 26 oranında azalırken, 2,3 milyonun üzerinde insan hayatını kurtardı. Bu yüzden, ilerleme yavaş olsa da, kesinlikle doğru yönde ilerliyoruz. Bu konuyla ilgili herhangi bir hikayeniz veya deneyimleriniz varsa ve paylaşım konusunda rahatsanız, aşağıdaki yorum bölümünde daha fazla bilgi edinebilirsiniz!


Arkadaşlarınla paylaş!

25 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend