Jüpiter Olmasaydı Dünya Olabilir miydi?


13 Paylaşım
güneş sistemi

Jüpiter Olmasaydı Dünya Olabilir miydi?

Güneş sistemimiz oldukça garip. Geçtiğimiz birkaç on yıl boyunca, bilim adamları, diğer yıldızların yörüngesinde dönen binden fazla gezegeni keşfettiler ve onayladılar. Aslında, 1995 yılında, Jüpiter’in kütlesinin yarısına sahip olan ancak Dünya’ya Güneş’ten 20 kat daha yakın olan 51 Pegasi b gezegeni keşfedilmiştir. Bulanların “Sıcak Jüpiterler” olarak adlandırdığı bu türden ötegezeler, diğer güneş sistemlerinde oldukça yaygındır, ancak garip bir şekilde, bizimkilerden yoksundurlar. Öyleyse, güneşten en uzakta olan gezegenlerimiz neden en büyük olanlar?

jupiter GIF

Dürüst olmak gerekirse, bilim adamları tam olarak emin değiller … ANCAK, bu onların hipotezler ortaya çıkarmasını engellemedi. Örneğin Göçebe Jüpiter fikri. Bazı bilim adamları, güneş sistemimiz biraz gençken, Güneş’in potansiyel olarak kayalık gezegenler tarafından kuşatıldığına inanıyor. Ama sonra iyi arkadaşımız Jupiter, yerçekimsel çekişi bu gezegenlerin yörüngesini değiştirerek, birbirleriyle çarpışmasına neden oldu, ve onları parçalara ayırdı, bir kısmı da güneşe fırlatıldı. Ancak, Jüpiter geri çekildikçe, Jüpiterin parçaladıkları bir araya gelip, bugün bildiğimiz kayalık gezegenlere dönüştü: Merkür, Venüs, Dünya ve Mars. Yani, eğer Jüpiter olmasaydı, canlılarda, doğumdan ölüme değin, etkinliği sağlayan olgular bütünü olmazdı. Bu durum hayatın mümkün olmayacağını söylemiyor, ama Jüpiter’in buraya daha önce gelip gelmemesi durumunda Dünya hiç oluşmamış olabilir.

Outer Space Universe GIF by ladypat

Jüpiter, aynı zamanda korunmamıza da yardımcı olur. Son on yılda sadece Jüpiter’e en az beş kuyruklu yıldız veya asteroit çarptı. Ve bu etkiler sadece gördüklerimizdir… bazı bilim adamları bu çarpışmaların her ay muhtemelen bir ila beş kez olduğunu tahmin ediyor. Ve eğer Jüpiter’in bu nesneleri Dünya’dan uzaklaştıran büyük çekim kuvveti olmasaydı, Dünya birçok çarpışmaya maruz kalırdı. Öyleyse hepimiz Jüpiter’in var olduğu için minnettar olalım. Öyle olmasaydı, muhtemelen bu yazıyı okuyamazdın ve bu çok üzücü olurdu.

Science Fiction Space GIF

Evreni Yok Etmenin 3 Yolu


Arkadaşlarınla paylaş!

13 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend