Japonya’daki ilginç otel/internet kafe kültürü


55 Paylaşım
japonyadaki_internet_cafeler

Japonyadaki ilginç otel/internet kafe kültürü

Ülkemizde genellikle oyun oynamak, araştırma yapmak, dizi/film izlemek gibi alışkın olduğumuz sebeplerle gidilen internet cafeler, japonyada bir “otel” gibi de kullanılabiliyor. Bu internet kafeleri bir gecelik kalma yeri olarak düşünmeyin. İnternet kafelerin içindeki odalar, bir insanın onlarca gün sıkıntısız bir şekilde konaklaması için tasarlanmış.

Genellikle metroların yanına yapılan bu internet kafeler, ulaşım açısından büyük bir kolaylık sağlıyor. Zira otel statüsünde olup üstüne bir de metroya yakın olan yerler bir turist için aşırı pahalı.  Yani paranızın büyük bir kısmını dışarıda harcamaya niyetliyseniz bu oteller tam size göre. Turistlerin yanı sıra Japonlar da bu tür yerleri sıklıkla tercih etmekte. Evsizlerin,  fakirlerin yanı sıra parasını biriktirmek isteyenler de bu internet kafeyi kullanıyor. Örneğin dışarıdan Tokyoya gelip minimum giderle parasını biriktirmek isteyen birisi için bu internet kafeler, kişinin bütün ihtiyaçlarını cevap veriyor.

Peki bu internet cafeler ne gibi imkanlar sağlıyor?

İçeriye girildiğinde çeşitli seçeneklerle dolu bir menü önümüze geliyor. Ortalama bir internet kafede iki kişilik bir odada 12 saat kalmak, yaklaşık 1800 yen(Türk parasıyla 79 lira) tutuyor. Japonlar kimlik kartı, turistler ise pasaport göstererek kolayca işlem yapabiliyor. Otelin konaklayan herkese sağladığı imkanlar var. Bunları madde madde inceleyelim.

Herkese bir posta kutusu

Otelde uzun süre kalacak insanlar için internet cafe, müşterilerine bir adres veriyor. Bu adres sayesinde dışarıdan güvenli bir şekilde postalarınız gelmeye devam ediyor.

Küçük kilitli dolaplar

Özel eşyalarınızı odada bırakmak yerine güvenli olan kilitli dolaplarınıza koyabiliyorsunuz. Kişisel şifrenizi girdikten sonra kaldığınız süre boyunca dolabınız size ait oluyor.

Çalışma odası

Bilgisayar ve yüksek hızlı internet sayesinde işlerinize devam edebilirsiniz. Ayrıca bazı internet cafelerin kendilerine ait kütüphaneleri bile mevcut.

Banyo odaları

Yazının başında da bahsettiğim gibi internet cafeler, günlerce yaşamaya uygun koşullar sunuyor. Cüzi bir miktar parayla sıcak duşunuzu alabilirsiniz.

Çamaşır ve kurutma makineleri

Otel, parayla satılan iç çamaşırı, diş fırçası, havlu gibi şeylerin yanında ortak olarak kullanılabilen makinelerde sunmakta. Çamaşır ve kurutma makinelerinin ortak kullanımı hijyenik açıdan soru işareti bırakabilir.

Otel, günlük yaşam için bize genel olarak bu imkanları sağlıyor. Ne kadar büyüklükte bir oda ve kaç gün kalacağımızı seçtikten sonra odamıza çıkmaya başlıyoruz. Kilitli dolaplar için verdiği menülerde ihtiyacınıza göre boyut seçiyor, ve ona göre ödemenizi yapıyorsunuz. Otel alanını verimli kullanmak isteyen Japonlar, koridorları aşırı dar  yapıp en fazla oda sayısına ulaşmaya çalışmışlar. Örneğin kapısı açılan bir oda, koridoru tamamen kapayabiliyor. Odaya girdiğimizde,  bizi üstünde televizyonu ve bilgisayarı olan bir çalışma masası karşılıyor. İçeride ellerimizi yıkamak için bir küçük lavabo, yukarıda klima ve bir askılık var. Onun dışında odadaki nemi gidermek için nem giderici bir alette mevcut. Yatak ise odaya göre normal boyutlarda sayılabilir.

Otel, biz Türkler açısından düşünürsek aşırı basık sayılabilir. Zaten buranın genel kullanım amacı gece gelip yatmak kısacası barınmaktır. Otellerle karşılaştırınca bu internet kafeler, verilen paranın hakkını sonuna kadar hak ediyor. Japonyanın kapsül evlerinin yanında bu internet kafeler, evsizliğin büyük oranda azalmasını sağlamıştır.

Ülkemizde artan kiralar nedeniyle insanlar kazançlarının büyük kısmını evlere yatırıyor. Özellikle tek yaşayan insanlar birikim yapmakta zorlanmakta. Umarım önümüzdeki senelerde bu tür yerleri Türkiyede de görürüz. Sokaktaki insanlarımız için en azından başını sokabilecek bir yer olur.

[socialpoll id=”2514347″]


Arkadaşlarınla paylaş!

55 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend