İşte beklenen Türk Yapımı Oyun Mount & Blade 2: Bannerlord


3 Paylaşım
bannerlord-kapak

İşte beklenen Türk Yapımı Oyun Mount & Blade 2: Bannerlord

Mount & Blade Warband’den sonra TaleWorlds, bu serinin ikinci oyununu yaratıyor. Biz de bunun üzerine bu oyunun bir incelemesini yapmaya karar verdik.

Oyun ilk olarak 2012’de teaser olarak bizlere gösterildi. Daha sonrasında ise en büyük gelişme Gamescom 2018’de bazı yayıncılar tarafından şu ana kadar yapılmış halinin bir demosunu denenmiş olması. Her ne kadar oyun tam olarak bitmiş olmasa da verilen tepkilere bakıldığında oyunun bekleneni vermediğini gözlemledik. Şöyle ki bu oyunun oynanışı ve içeriği serinin ilk oyunu olan Warband’den pek farklı değil. Yani Warband’i daha önce oynamış iseniz, bu oyunu oynamak için bir tutorial’a ihtiyaç duyacağınızı sanmıyoruz.

m&b bannerlord - arayüz

Grafikler

Merak edilen konuların başında geleni grafikler. Warband ilk çıktığında dönemin grafiklerine göre küçük bir adım geride olduğundan pek sırıtmıyordu. Warband’e kıyasla müthiş bir ilerleme kaydedilmiş durumda. Bu ilerlemeden de anladığımız kadarıyla herkes memnun. Karakter tasarımlarından tutun çevre görünümüne, mekan canlılığından oynanış akışına kadar fazlasıyla iyileştirilmiş durumda. Yani Warband’e kıyasla arasında inanılmaz bir fark var. Tabi ki farklı oyun grafikleriyle karşılaştırınca biraz düşük. Fakat yeni çıkacak bir oyuna göre kötü de sayılmaz.

Hayran kalınan diğer bir nokta ise karakter tasarlama:

bannerlord - dis

Karakter Yaratma

Karakter yaratma çeşitliliği konusunda TaleWorlds’ün iyi bir iş çıkardığını rahatça söyleyebiliriz. Karakterimizin yüz hatları, kas şekillerini belli eden çizgiler, vücuttaki kıllar gibi ince detayları ayarlayabiliyoruz. Diğer RPG oyunlarda eşine pek rastlanmayan 2 detay göze çarpıyor. Bunların birincisi yüzümüzü dilersek asimetrik olarak tasarlayabiliyoruz. İkincisi ise dişler. Karakterinizin dişlerini ayrık yapabilir, dişlerini sarartabilirsiniz. Çürümüş ve dökülmüş diş seçenekleri de olan oyunun karakter yaratma ekranının oldukça gelişmiş olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca karakter yaratma ekranında Alber Einstein, Benedict Cumberbatch gibi ünlü isimlerin de çok benzeyen tasarımları da bulunuyor.

bannerlord-sherlock

Oyun yine Warband’deki gibi atınıza atlıyor ve istediğiniz maceraya yelken açabiliyorsunuz. Dileyenler için bir ana senaryo örgüsü de mevcut. Üstelik görevler seslendirmeli. Fakat sadece ana senaryo ve ona bağlı olan diğer görevlerde seslendirmeler ile karşılaşacağız. Şu an sadece İngilizce seslendirme mevcut, yani Türkçe seslendirme henüz yok.

bannerlord-at

Harita ve Detaylar

Oyunun ana haritasında bize gösterdikleri kadarıyla göze çarpan köylerin etrafındaki yerler. Bunlara bakarak köyün içinde aşağı yukarı nelerin olduğunu tahmin edebiliyoruz. Ayrıca işgal ettiğimiz köy ve kasabaları sadece yönetmeyeceğiz. Kendi köylerimizi geliştirebilmek mümkün olacak. Dilediğimiz gibi çiftlik kurabiliriz, madencilik yaptırabiliriz ya da bir kale haline getirebiliriz. Ayrıca doğru şekilde yönetemezsek yani halkı memnun edemezsek, halk isyan çıkarabilir ve bunu hiç istemeyiz. Doğru yönetirsek karşılık olarak halk bize vergi verecektir.

bannerlord-genel

Tabii burada önemli olan konu hangi kasabanın hangi vergi seviyesine nasıl tepki vereceği. Oyunda 6 farklı kültür var. Her kültürün kendine ait bir düşünce yapısı olacağı söyleniyor. Çalışma ve vergi oranları size kalmış fakat halkın isyan etmemesi için ayarı iyi tutturmanız lazım.

bannerlord-halk

Herkes Mount & Blade II: Bannerlord’un ne zaman piyasaya sürüleceğini bilmek istiyor. Gamescom’da, TaleWorlds Entertainment’ın kurucusu Armağan Yavuz bir röportajda bununla ilgili bir şeyler söyledi. Oyunun ilk teaserı 27 Eylül 2012’de yayınlanmıştı ve artık oyunun bitimine yaklaşıldı diye tahmin ediyoruz. Ayrıca oyunu bitirmek için haftada 80 saat çalıştıklarını da belirtti. Armağan Yavuz’un açıklamaları kısaca şöyle özetleyebiliriz:

“Felsefemiz daha çok ‘hazır olduğunda oyunu piyasaya süreceğiz’ gibi. Şimdi bir çıkış tarihi belirlemek sonrasında gecikme, kaçma, erteleme gibi şeyler yapmak istemiyoruz. Son birkaç aydır neredeyse ekibimiz uyumadan çalışıyor. Kesin bir çıkış tarihimiz yok.”

Tahminimizce Mount & Blade II: Bannerlord, eğer herhangi bir aksilik yaşanmazsa 2019’un sonuna kalmadan bizlerle olacaktır. Ama tabii ki hakkında net bir bilgi yok.


Arkadaşlarınla paylaş!

3 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend