İnsanlar Dünyadan Bir Anda Yok Olsa Ne Olurdu?


7 Paylaşım
Dünya

İnsanlar Dünyadan Bir Anda Yok Olsa Ne Olurdu?

Akarsuları baraja çevirmekten, atmosferin kimyasını değiştirmeye kadar, insanlar gezegenimizin üzerinde güçlü bir etkiye sahip olmuşlardır. Fakat insanlar bir anda, yok olsak ne olurdu?

İlk haftalarda tam bir kaos olurdu. Saatler içinde, santrallerdeki yakıt biter ve santraller devre dışı kalırlardı. Elektriğin gitmesiyle, elektrik çitleri etkisiz hale gelir, yaklaşık olarak bir buçuk milyar inek, bir milyar domuz ve yirmi milyara yakın tavuk, kapatıldıkları yerden aç bir şekilde kaçarlardı. Onları besleyecek insan olmadığı için, bu besin kaynaklarının birçoğu açlıktan ölür ya da milyarca sayıdaki köpeklere ve eşit miktarda kendi başının çaresine bakmak zorunda olan kedilere av olurlardı.

ölü hayvan

Tabi bizim hayvanlarımız, vahşi yaşama uymadığından, kurtlar bir yana daha güçlü köpekler, çakallar ve vahşi kediler tarafından öldürülürlerdi. İnsanlara bağımlı olan farelerden hamam böceklerine kadar diğer hayvanlar nüfusun bu büyük düşüşünden dolayı acı çekerlerdi.

elektriksiz şehir

Bazı vücut ve kafa bitleri yok olurdu. Şehirlerde ise, birçok bulvarımız nehirlere dönüşürdü. Onları kuru tutacak elektrik akışı olmadığından, yeraltı tünelleri çabucak su altında kalırdı. Sokaklar asmalar ve otların ardından bitkiler ve ağaçlar tarafından istila edilirdi. Fakat bu olmadan önce, birçok şehir alevler altında kalır. İtfaiyeciler etrafta olmadığı için, tek bir kıvılcım, çok büyük bir alanı sarabilir ve yerle bir edebilirdi.

yanan şehir

Yangınlar tarafından olmasa da termitler ve ayrıştırıcılar tarafından, kırsal bölgelerdeki ağaçlarda belli bir vakitte yok olabilirdi. Yüz yılın ardından bütün ağaçlar ve çelikten yapılmış her şey yok olurdu (apartmanlardan arabalara hatta köprülere kadar). Çelik büyük oranda demirdir ve sürekli boyama ve bakım olmadan, anında atmosferdeki oksijenle temasa geçer ve doğal hali olan demir oksit formuna geri dönerdi veya paslanırdı.

Söylediklerim olana kadar, insanların yok oluşu üzerinden birkaç yüzyıl geçmiş ve dünyadaki birçok hayvan türü – en azından bizim yok etmediklerimiz- biz oluşmadan önceki sayısına geri dönerdi. Fakat yayılımları sonsuza kadar değişmiş kalırdı. Develer Avusturalyada iken Avrupa’dan Kuzey Amerikaya getirilmiş birçok kuş türü gelişmeye devam ederdi. Hatta dünyanın bazı yerlerinde, hayvanat bahçelerinden kaçmış hayvanların, büyük ovalarda aslanlar ya da Güney Amerika nehirlerinde su aygırları gibi vahşi yaşam formları oluşturma olasılığı bile var.

paslanmış araba

Sonsuza kadar uzayda çoğalacak şey bizim radyolarımız, telefonlarımız ve uydularımızla ürettiğimiz elektromanyetik radyasyon olurdu. Fakat dünyada bir şey bizden fazla dayanacaksa o çöplerimiz olurdu. Volkanize kauçukları veya plastikleri bir arada tutan kimyasal bağlar, bakteriler tarafından polimerleri parçalamak için kullanılan sindirim enzimlerine karşı bağışıklıdır ve metallerin aksine plastikler aşınmaz ya da ufalanmaz. Bu mikroplastikler su yollarına kaçar veya okyanuslarda sürüklenir ve sonunda tortu olarak birikir.

tortu okyanus

Karbon döngüsü de karbondioksit seviyesini birkaç bin yıl sonra dengelerken, uzun ömürlü radyoaktif malzemelerin organik kimyasalların yerel katmanları çok çok uzun süre var olabilir. Gelecekteki uzaylı paleontolojistlerin bizi nasıl resmedeceklerini ve bizim plastik aşkımızı veya jeolojik bakımdan çok kısa zamanda, Afrikadan dünyanın yaşanabilir her tarafına nasıl dağılıp kolonize olduğumuzu nasıl açıklayacaklarını bilmek zor. Fakat bu kadar başarılı olup neden bu kadar kısa sürede yok olduğumuzu merak edecekler.

Dünyadaki Bütün Sinekleri Öldürseydik Ne Olurdu?


Arkadaşlarınla paylaş!

7 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend