İneklerin Midesine Açılan Pencere Ne İşe Yarar?


7 Paylaşım
ineklerdeki pencere- ineklerdeki pencere

İneklerin Midesine Açılan Pencere Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda ineklerin vücudunda bir “pencere” olan fotoğraflar hayvanseverler tarafından “hayvana eziyet” adı altında paylaşılmaktadır. Bu yazımızda ineklere takılan bu pencerenin aslında ne amaçla yapıldığını inceleyeceğiz.

Açılıp kapanabilen bu pencerenin gerçek amacına geçmeden önce internette dolaşan yanlış bir bilgiye bakalım. Büyük bir kesim ineklerin midesine açılan pencerenin aslında hayvana doğrudan yemek verilmesini sağladığını düşünüyor. Ve bununla birlikte de sindirimin hızlandığını ve besin değerlerinin korunduğunu söylüyorlar. Oysaki bu bilgi yanlıştır. Çünkü inekler besinleri çiğneyip tükürükleriyle iyice karıştırdıktan sonra mideye göndermeleri, besinden daha verimli bir şekilde faydalanmalarını sağlar. O yüzden besinlerin doğrudan bu pencereden mideye konulması, besinlerin kalitesiz bir şekilde sindirilmesine neden olacaktır.

İneklerdeki Pencerenin Amacı Nedir?

İneklere yapılan bu operasyonların temel amacı deneysel ve sağlık konusu üzerinedir. Bilim adamları ineğe bu pencereden besinler koyup inceleyerek besinlerin sindirim sürecini incelemeyi, ineklerin tedavisinde ilerlemeyi ve hastalıkların tespitini sağlamıştır.

Bu pencerenin süt üretimini arttırdığı yönünde bazı araştırmalar vardır. Uzmanlar, ineğe yerleştirilen besinlerin sindirim sürecini inceleyerek, süt kalitesi için en uygun besin kombinasyonunu bulmaktadır. Bu bilgi, pencerenin her ineğe takıldığı anlamına gelmemektedir. Penceresi olan inekler sayesinde doğru besine ulaştıktan sonra besin, penceresiz ineklere verilmektedir.

Kulağa garip ve ürkütücü gelse de bu operasyondan sonra inek herhangi bir acı çekmemektedir. Ameliyattan sonra ağrı kesicilerle iyileşen inek, hayatına sorunsuz bir şekilde devam etmektedir. Bunun yanında her hayvana bu operasyon yapılmaz. Etik kurul, bu operasyonun kaç hayvana yapılacağına bakar ve gereksiz görürse operasyon reddedilir.

İneklerin sağlığına olan faydası ve insanlara olan yararları düşünülünce aslında “canice” gözüken bu pencere, teknolojinin ve bilimin doğru kullanıldığında ne denli faydalı olduğunu kanıtlar nitelikte.


Arkadaşlarınla paylaş!

7 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend