İnanılmaz Dünya Gerçekleri


24 Paylaşım
dünya

İnanılmaz Dünya Gerçekleri

Gezegenimiz gerçekten harika. Kütlesi 5,972,190,000,000,000,000,000,000 kg olan gezegenimiz, Güneşin etrafında 107.218 km/s’lik bir hızla dolaşıyor.

Orbit GIF

Tabii ki Dünyanın kütlesi sabit kalamıyor. Gezegenimiz sürekli olarak kütle kazanıyor ve kaybediyor. Dünyanın yerçekiminin etkisindeki tozları tartsaydık yaklaşık 40.000 ton gelirdi. Bu toz güneş sistemimizin kalıntıları, asteroitler ve asla gezegenlere dönüşmeyen maddelerden gelir. Ancak, gezegenimize asıl kütle kaybı yaşatan gazlardır. Hidrojen gibi gazlar o kadar hafiftir ki, atmosferden saniyede 3 kg – yılda 95.000 ton kaçabilir.

asteroid toz dünya

Peki ya biz? 1987 yılında insan nüfusu 5 milyardı ve şimdi 7,5 milyar olarak tahmin ediliyor! Vücut yüzeyimiz ve yeryüzüne koyduğumuz tüm yapılar gezegenin kütlesini etkiler mi? Hayır, çünkü aslında gezegendeki mevcut maddeden oluşuyoruz. Sorun şu ki, atomlar ve 118 farklı türü tanımlayabildik (elementler) ama % 90‘ını oluşturan şey sadece 3 elementtir: oksijen (% 65), karbon (% 18.5) ve hidrojen (9.5%).

dünya hidrojen oksijen azot

Bu elementlerden ikisi, yaşam için hayati olan sıvıyı oluşturur: su. Okyanuslar gezegenin % 70’ini kaplıyor. En derin çukur, Büyük Okyanus’ta bulunan Mariana Çukurudur ve derinliği 10,994 m olarak ölçülmüştür. Bu bağlamda, Everest Dağı’nın tabanını çukurun dibine koyarsanız, everest dağının zirvesinin üstünde  sadece 1.6km olacaktır. Okyanuslarımız hala büyük bir gizemdir; keşfedilen sadece %5.

mariana çukuru

Bugüne kadar kaydedilen en uzun yumurta kuluçka dönemine (hamilelik) bir ahtapot sahipti. Monterey Körfezinde bulunan bu kararlı anne, kollarını 160+ yumurtalarının etrafına sardı, tüm zamanını, yemeden, 53 ay boyunca onları korumak için harcadı. Peki nasıl uzun süre hayatta kaldı? hala bir gizem!

dumbo ahtapot

Kedileriniz ve köpekleriniz gibi hayvanların eşsiz kişiliklere sahip olduğu fikrini uzun süre bir çok bilim adamı reddetti. Şimdi şempanzelerin eşsiz kişiliklerini ölçmek için doğrulanmış anketler var. Doğal seleksiyon ürünü olan tüm bu eylemler, dünyanın sadece % 1’ini oluşturan hacimde gerçekleşir. İnanılmaz soluk mavi noktamızda çok fazla hayat var.

Arılar Neden, Nasıl Bal Yapar?


Arkadaşlarınla paylaş!

24 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend