İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilir?


10 Paylaşım
ikinci el araba- main photo

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Günümüzde birçok araba markası ve bu markaların onlarca farklı modeli var. Haliyle bu durum araba sahibi olmak isteyenlerin kafasını karıştırıyor. Özellikle sıfır bir otomobile bütçesi yetmeyen kişiler,  ikinci el araba alımında oldukça zorlanıyor. Bu yazımızda ikinci el bir araba satın alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken unsurlara değineceğiz.

Bütçenizi Belirleyin

Elbette araba sahibi olmayı düşünen birisinin belli bir bütçeye ihtiyacı vardır. Bütçenizi hazırlarken paranın hepsinin aracınızı satın alırken gideceğini düşünmeyin. Satın ama işlemleri sırasında fiyata dahil olmayan(devir işlemleri, vergiler, sigortalar…) birçok masraf çıkacaktır.

Kendinize Uygun Arabayı Seçin

Araç satın alırken belki de en önemli husus doğru aracı seçmektir. Doğru aracı seçerken aracın hangi amaçla kullanılacağını, size veya ailenize uygun olup olmadığını, tamir sırasında piyasadaki yerini, bakımını ve harcayacağı yakıtı iyi düşünmeniz gerekir.

Birçok teknolojik ürünün satın alınmasında kullanıcı yorumları çok önemlidir. Alacağınız araçları internette farklı kaynaklardan araştırmanız seçeneklerinizi bir hayli azaltacaktır.

Satıcıyla Görüşürken Dikkatli Olun

Karar verdiğiniz aracın satış ilanlarını dikkatlice inceleyin. Aracın ikinci el piyasasını öğrenmeniz ileride olası bir satışta işinize yarayacaktır. Satıcıyla konuşurken ilanda gözüken temel bilgileri(satış nedeni, hasar kaydı, aracın genel durumu…) teyit amaçlı tekrar sormayı unutmayın.

Aracı gözünüzle görüp, test sürüşüne çıkmadan herhangi bir EFT işlemi gerçekleştirmeyin. Aracı sabah ve yağmursuz bir havada kontrol edin. Test sürüşü sırasında sıkıntı çıkmasa dahi aracı herhangi bir ekspertiz merkezine götürün.

Şasi Ve Motor Numarasını Kontrol Edin

Aracın ruhsatında olan şasi numarası ile motor numarasının aynı olmasına dikkat edin. Bu kontrol aracın çalıntı olup olmadığını gösterir. Ayrıca herhangi bir sigorta acentesinden plaka ve şasi numarasını sorgulatmak, aracın kaza kaydının olup olmadığını öğrenmenize yardımcı olur.

Sıkı Pazarlık Yapın

Tüm bu kontrollerin sonunda aracı almaya karar verdiyseniz geriye bir tek pazarlık kısmı kalıyor. Kontroller sırasında gördüğünüz ufak tefek hataları satıcıya söyleyip, fiyatta indirim isteyin. Aracı kontrol etmeye gitmeden önce olası bir satış durumu için pazarlık planınızı iyi yapın.

Bu 5 madde bütçenize uygun aracı bulup, sıkıntısız bir araç almanıza oldukça yardımcı olacaktır. Bunların dışında satıcıyla olan görüşmeye araba konusunda işinin ehli birisini götürmeniz, hata payını minimuma indirecektir. Görüşmeye gitmeden önce soracağınız soruları, kontrol edeceğiniz şeyleri ve pazarlık planınızı bir not defterine kaydetmek, sonradan yaşayacağınız bir pişmanlığı önleyebilir.


Arkadaşlarınla paylaş!

10 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend