Hiç Terlemezsek Ne Olur?


11 Paylaşım
terlemek

Hiç Terlemezsek Ne Olur?

Terlemenin genellikle iğrenç bir durum olduğunu düşünüyoruz. Aslında haklıyız da, kokuyor ve yapış yapış hissettiriyor. Fakat ne kadar sevmesekte insanlar terlemeye programlıdır. Seni canlı ve sağlıklı tutan önemli bir bedensel işlevdir.

Peki hiç terlemezsek ne olur? Terlemenin temel amacı, ısınmaya başladığında vücudu soğutmaktır. Vücudunuzdaki milyonlarca ter bezi, günde 14 litre sıvı üretiyor. Ter, gözeneklerinizden salınıp havaya uçar bunun sonucunda vücudunuz soğumaya başlar ve vücut sıcaklığınız normale döner. Eğer, terleme yeteneğiniz yoksa, kendinizi soğutma konusunda gerçekten zor zamanlar geçirirsiniz. Sıcaktan bunalırsınız ve buz banyoları muhtemelen en iyi arkadaşınız olur.

hot illustration GIF

Tipik olarak, birisi çok ısındığında, hipotalamus soğuma sürecine başlamak için ter bezlerine bir mesaj gönderir. Ancak bazı insanlar tam anlamıyla terleyemezler bu da vücut ısılarını düzgün bir şekilde kontrol edememelerine neden olur. Bu duruma anhidroz denir ve kas krampları, fiziksel güçsüzlük, baş dönmesi ve ısı bitkinliği ve sıcak çarpması gibi daha ciddi sorunlara neden olur. Terleme bozukluğu olan insanlar için, hava 27 santigrat derece olduğunda bile dışarıda olmak ölümcül olabilir!

hot out GIF

Hiç terlemezseniz, sıcak iklimlerde, sahilde, hatta gün içerisinde bile, ısınmaktan korkar hale gelirsiniz. Eğer terleyemezseniz, hastalandığınızda ve ateşiniz çıktığında, vücut ısınızı normale döndürmekte sıkıntı yaşarsınız. Ama artı tarafta, eğer terlemediyseniz, muhtemelen güzel kokuyorsunuz …? Ter su, sodyum, üre, amonyak ve diğer birkaç şeyden oluşur, ancak ter kokusu yoktur. Apocrine bezlerinden gelen terler, koltuk altlarınızda ve kasıklarınızda yaşayan bakterilerle karıştırıldığında, bu koku başlar. Eğer terlemezseniz, ekrin bezlerinden gelen ter, bakterilerle etkileşmez, bu yüzden kokmaz.

kötü koku

Bu terleyememe durumu, cilt rahatsızlıkları, parkinson gibi bazı hastalıklar, alkolizm, genetik veya ilaçlar gibi birçok şeyden kaynaklanabilir. Bu duruma sahip olup olmadığınızı belirlemek için, doktorlar termoregülatör ter testi olarak adlandırılan oldukça garip bir test yaparlar. Onlar sizin terleyen yerlerinizi, renk değiştiren özel bir pudrada tutarlar daha sonra vücut ısınızı arttırmak ve vücudunuzun nasıl davrandığını analiz etmek için bir odaya yerleştirirler. Bana sorarsanız bilim kurgu filminden bir şey gibi geliyor!

terlemek 2

Terleyememenin tedavisi şiddete ve altında yatan faktörlere bağlı olarak değişir, ancak tipik olarak sıvı alımı, gevşek giysiler ve klima ile vücudun soğutulmasını içerir. Ancak şiddetli ısı kaybı veya sıcak çarpması gibi durumlarda, hemen tıbbi müdahale önemlidir. Peki başka hangi bedensel işlevleri merak ediyorsunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde bizi bilgilendirin veya bize bir sonraki konuyu ne hakkında yazmamızı istediğinizi söyleyin.


Arkadaşlarınla paylaş!

11 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend