Hava tahmini nasıl yapılmakta? Geçmişteki insanlar hava tahminini nasıl yapıyordu?


59 Paylaşım
hayvan hava

 Geçmişte ve Günümüzde Hava Durumu Tahmini

Hava durumu, giyimimize, yanımıza alacağımız eşyalara hatta ruh halimize kadar etki etmekte. Peki  her gün kontrol edip hayatımızı ona göre düzenlediğimiz hava tahmini nasıl yapılmakta? Geçmişteki insanlar hava tahminini nasıl yapıyordu?

Günümüzde hava durumu tahminlerinde yer gözlemleri ve yüksek atmosfer gözlemleri olarak iki gözlem biçimi kullanılmakta. Yer gözlemlerinde havanın sıcaklığı, basınç durumu, nem miktarı ve rüzgarın yönü ölçülür. Yüksek atmosfer ölçümlerinde ise bir balona yerleştirilen verici gökyüzüne gönderilir. Gönderilen balon stratosfere ulaştığında patlar ve balona bağlı olan verici havaya salınmadan önce takılmış olan paraşüt ile yeryüzüne tekrardan iner. Vericinin havada bulunduğu süre boyunca atmosferdeki sıcaklık, nem ve rüzgar ile ilgili verileri anlık olarak uzmanlara ulaştırır. Yer ve yüksek atmosfer gözlemlerinin dışında bir de meteorolojik radarlar ile ölçüm yapılır. Meteorolojik radar ölçümleri ile kısa süreli hava olayları tahmin edilebilir.

havatahmin

Tarihte insanlar tarımla şu anda olduğundan çok daha fazla uğraşıyordu. Peki eski insanlar neye göre hava durumu tahmini yapıp mahsüllerini yetiştirdiler ve hayatlarını planladılar?

Eskiden, daha meteoroloji denen bir kavram yokken insanlar hava durumu tahminlerini çevrelerini gözlemleyerek yapıyordu. Çevrelerindeki hayvanların ve bitkilerin bilinçsiz olarak atmosferik etkenlere gösterdikleri tepkilerden yola çıkarak tahminlerde bulundular.

tarım

Hayvan ve bitkilerin atmosfere karşı verdikleri tepkilere ve tepkilerden çıkarılan sonuçlara bir göz atalım.

Kedilerin rahatını bozan havadaki su buharı veya elektrik yükü miktarı, balıkların su yüzeyine çıkmasına yol açan hava basıncındaki değişimler, kırlangıçların uçuş seviyelerinin değişmesine yol açan alçalan veya yükselen hava akımlarının gücü ve burada sayamadığımız daha birçok meteorolojik olay günümüzde yukarıda anlattığım meteorolojik hava radarları, barometreler, higrometreler, termometreler, yüksek atmosfer gözlem balonları, ve çeşitli uydu araçları ile ölçülmekte.

Beginning Jet Stream GIF

Hayvanların doğa ile sıkı sıkıya bağlantılı olmalarının bir sonucu olarak; hayvanların, günlük veya mevsimsel hava  değişikliklerine karşı duyarlı olabilme yetenekleri ile hava olaylarındaki değişimleri önceden haber verebilmesi  normal bir davranış olması mantıklı gelse de insanların yanılma olasılıkları baz aldıkları şeylere göre değişmekte. Örneğin İran’da yaygın olarak söylenen ” Köy çevresinde çakallar bağrışırsa, yağmur yağacaktır” deyişinde çakalların açlık dahil bir çok  nedenden dolayı bağrışması mümkün değil midir?


Arkadaşlarınla paylaş!

59 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend