Goriller Neden “Kaslıdır”?


79 Paylaşım
Goril

Goriller Neden “Kaslıdır”?

Hayvanlar alemindeki birçok canlı çeşitli yönleriyle öne çıkmış ve kafamızda yer edinmiştir. Örneğin; aslanlar asilliğiyle, köpekler sadıklığıyla ve kuşlar özgürlüğüyle öne çıkar. “Güç” denince ise akla şüphesiz goriller gelir. Bir gorili gördüğümüz zaman geniş omuzları ve kaslı kolları dikkatimizi çeker. Otçul beslenen ve boş zamanlarında ağırlık çalışmayan(bildiğimiz kadarıyla!) goriller bu denli iri kaslara nasıl sahip olabiliyor?

Myostatin Geni Kasların Büyümesini Kontrol Ediyor

Myostatin geni tüm memelilerde bulunan bir gendir. Görevi ise kısaca kaslardaki büyümeye bir “sınır” getirmektir. Örneğin sıradan bir insan kas geliştirmeyle kaslarını belli bir noktaya kadar getirebilir. Eğer bu gen olmasaydı kaslarınız sınırsız bir şekilde gelişebilirdi. Günümüzde bazı vücut geliştiriciler çeşitli ilaçlar kullanarak bu genin çalışmasını durdurup devasa vücutlara sahip olabiliyorlar.

Gorillere gelecek olursak myostatin geni insanlara kıyasla gorillerde daha az bulunmaktadır. Bu durum aynı çalışmayla gorillerin insanlardan daha fazla “kas yapacağı” anlamına geliyor. Tüm bunların yanında goriller ve diğer tüm hayvanlar sürekli kas gücüyle bir şeyler yapmakta ve bu şekilde hayatta kalabilmektedir. Bu yüzden sürekli bir yerlere tırmanan ve diğer hayvanlarla mücadele içinde olan bir hayvanın daha fazla kaslı olması çok da şaşılabilecek bir durum değildir.


Arkadaşlarınla paylaş!

79 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend