Gen Klonlaması Sayesinde İnsan Klonlamak Mümkün Mü?


klonlama main photo

Gen Klonlaması Sayesinde İnsan Klonlamak Mümkün Mü?

Gen klonlaması denince birçoğumuzun aklına 1996 da klonlanan koyun Dolly gelir. Oysaki klonlanan ilk canlı Dolly değildir. Ondan önce başka canlılar da klonlanmış fakat bunun haberi sadece bilim dünyasında yayılmıştır. Geçtiğimiz günlerde Çinin herkese gösterdiği bir çift klonlanan maymundan sonra insanlar artık bir sonraki aşamanın kendileri olabileceğini konuşmaya başladılar. Bu yazımızda gen klonlama teknolojisini ve insan klonlamanın mümkün olup olmadığından bahsedeceğiz.

 

klonlama maymun

Gen Klonlama Teknolojisi

Gen klonlaması ilk başta akla bir canlının birebir kopyalanması olarak geliyor. Bu durum gen klonlaması tanımının önemli bir bölümü olsa da sadece bundan ibaret değil. Gen klonlama teknolojisi bir canlıyı kopyalamanın yanında o canlının bazı özelliklerini modifiye de edebilmektedir. Örneğin kısa boylu bir insanın boy genine yapılan değişikliklerle onu uzun boylu ve diğer bütün özellikleri aynı kalacak şekilde klonlayabilirsiniz. Günümüzde gen klonlaması birçok alanda kullanılmaktadır. Tıp alanında uygulanan kök hücre tedavisi gen klonlamasının farklı bir ayağıdır. Klonlama tedavisi kök hücre üzerinde uygulanarak çok ciddi hastalıklara çözüm üretilebiliyor. Bunun yanında klonlama teknolojisi kısır kalmış erkek veya kadınlar üzerinde de olumlu sonuçlar vermektedir.

 

klonlama hücre

İnsan Klonlamak Mümkün Mü?

İlk klonlanan canlıdan itibaren ve özellikle koyun Dollyle birlikte tüm dünya tarafından tanınan klonlanma teknolojisi büyük tartışmalara sebep olmaktadır. Bazı ülkeler gen klonlamasının ilk ürünlerini gördükten sonra son derece ağır yasalar getirmiştir. Çünkü bir fareyi bir kurbağayı klonlamak demek ileride bir insanın da klonlanabileceğini göstermektedir. Geçmiş yıllarda insan klonlamasıyla ilgili çalışmalar yapılıp insan embriyoları başarılı bir şekilde döllenmiş ve geliştirilmiştir. Fakat yasal ve etik kaygılardan ötürü bu çalışmalara son verilmiştir. Yani insan kopyalamayla ilgili ön çalışmalar yapıldı. Ama kimse bunu ilerletmeye veya tanıtmaya cesaret edemedi.

Clone GIF - Find & Share on GIPHY

Özetle insan klonlaması teknik olarak gayet mümkün. Fakat henüz klonlanmış bir insan göremedik. Yasal kısıtlamaların yanında insan klonlamasını etik kurallar içerisinde de düşünmek gerekir. Çünkü insan klonlaması birçok sosyal sorunu beraberinde getiriyor. Bazı kesimler bu klonlama çabasını bir insanın “tanrı” olma yolunda bencilce bir davranış içinde olduğunu söylüyor. Bunun yanında klonlanan insanın bir birey olup olamayacağı, klonlandığını öğrenince nasıl bir davranış sergileyeceği gibi sorular henüz cevaplanmış değil. Sizce tarih boyunca farklı din, ırk ve düşünce yüzünden birbirlerini öldüren insanoğlu, “kopya” olan bir canlıya tahammül edebilir mi?


Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

Send this to a friend