Geleceğe Doğru: Uçan Araba “BlackFly” Tanıtıldı


59 Paylaşım
uçan araba blackfly

Geleceğe Doğru: Uçan Araba “BlackFly” Tanıtıldı

Birçoğumuz  gelecek hakkındaki hayallerinde “uçan araba” modeline yer vermiştir. Gelecekteki dünyanın başrollerinden biri olan uçan arabalar, aslında yüzyıl önce bugünün yılları içinde hayal edilmekteydi. Buna dayanarak önümüzdeki yıllarda böyle bir aracın icat edileceğini düşünmüyor olabilirsiniz. Ama artık teknolojinin gelişmesi büyük bir ivme kazandı ve “hayalimizdeki dünya” artık çok da uzakta değil.

Uçan Araba “BlackFly” Tanıtıldı

Opener isimli Kanada merkezli firma, 9 yıldır üzerinde çalışmalar yaptığı BlackFly’ı tüm dünyaya tanıttı. Bilimkurgu filmlerinden alışkın olduğumuz bir tasarıma sahip olan BlackFly, tek kişilik kokpite sahip. Uçan araba fikri her ne kadar bizi heyecanlandırsa da güvenlik konusunda kafamızda bazı soru işaretleri var.  Opener CEO’su Marcus Leng, güvenlik hususunun aracın gelişiminde onları yönlendirdiğini belirtmiştir. Öyle ki 1.000in üzerinde uçuş gerçekleştirilmiş ve bunların doğrultusunda olası bir arıza durumunda aracın çalışmasını devam ettirebilmek için ön ve arka kanatlara dağıtılmış sekiz tahrik sistemi tasarlanmıştır.

BlackFly Hakkında Teknik Özellikler

Daha önce bahsettiğim gibi henüz bir kişilik olan BlackFly, pilleri tam dolu olduğunda 40km kadar yol yapabiliyor. Üstelik pilleri sadece 30 dakika içerisinde tam şarj edilebiliyor. Oldukça hafif olan BlackFly 100km/s hızına çıkabiliyor ve gövdesi itibariyle sürüşü oldukça kullanışlı. Blackfly, çimenli alanlarda kalkmak için geliştirilmiş fakat testlerde suyun üzerinden de kalkmayı başarabilmiştir.

BlackFly’ı Kullanmak İçin Ehliyete Gerek Yok

BlackFly ile birlikte yolculuk yapmak zormuş gibi gelebilir. Elbette bu araç içinde ufak bir eğitim almanız şart. Ama onun dışında bir ehliyete bile sahip olmadan basit bir joystickle aracı kullanabilirsiniz.

BlackFly’ın Satış Fiyatı Ne Olacak?

Opener, henüz BlackFly için bir fiyat açıklaması yapmadı. Ancak bazı kaynaklar BlackFly’ın bir spor araba fiyatında olacağını söylüyor. Bunun Yanında Opener’ın CEO’su Leng, rekabetçi bir fiyatlandırma sunacaklarını söylemiştir.

BlackFly hakkında ne düşünüyorsunuz? Fiyatı bir spor arabası değerinde olacağı düşünülürse bu fiyata değer mi?

Yerli Elektrikli Gemiler Dünyaya Açılıyor


Arkadaşlarınla paylaş!

59 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend