Flamingolar Neden Tek Ayakları Üzerinde Durur?


flamingo

Flamingolar Neden Tek Ayakları Üzerinde Durur?

Araştırmacılar flamingoların neden tek ayak üzerinde durduğunu bugüne kadar başlıca iki nedene bağlıyorlar. Bunlardan biri bacak kaslarıyla diğeri ise ısı kaybıyla ilişkiliydi.

Bacak Kasları

İlk tahmine göre flamingolar her iki bacak kasları da gerilip yorulmasın diye yalnızca birine yükleniyordu. Bunun da herhangi bir tehlikeyle karşılaştıklarında daha hızlı hareket edip kaçmalarını sağladığı düşünülüyordu.

Flamingo Nod GIF by DLGNCE

Vücut Isısının Korunması

Diğer neden ise vücut ısısının korunmasıyla ilgiliydi. Buna göre flamingoların en fazla ısı kaybı yaşadığı bölgeleri bacakları ve ayakları olduğundan, flamingoların tek bacaklarını gövdelerine yakın tutarak ısı kaybını azalttığı belirtiliyor. Daha önce yapılan araştırmalarda daha sıcak havalarda flamingoların iki ayak üzerinde durduğu, soğukta ise genellikle tek ayak üzerinde durduğu gözlenmişti. Suyun çok kısa sürede vücut ısısını düşürdüğü -tıpkı sıcak havada bile havuzdan ya da denizden çıktığımızda titrememiz gibi-  ve flamingoların zamanının çoğunu suda geçirdikleri düşünüldüğünde bu tahmin daha geçerli gibi görünüyor.

flamingo

Ancak geçtiğimiz geçtiğimiz yıllarda Biology Letters’da yayımlanan bir çalışma, kaslarla ilgili tahmini güçlendirdi. Çalışmaya göre flamingolar, iskelet yapılarına bağlı olarak sanılanın aksine tek ayak üzerinde dengelerini daha kolay sağlıyordu. Bu haliyle bir flamingo baş aşağı ve dengede duran bir sarkaç gibi davranmış oluyor, bu sırada da çok az kas gücü sarf ediliyor.

Kaynak: Bilim Teknik 2018


Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

Send this to a friend