Kışın Üşümemek İçin Fizyologların Önerileri


Kışın Üşümemek İçin Fizyologların Önerileri

İster otobüs bekleyin, ister dışarıda arkadaşlarınızla buluşun veya köpeğinizi gezdiriyor olun, soğuk kış mevsiminde herkes sıcak kalmanın yollarını arar. Neyse ki, vücudunuzun yiyecekleri parçalamak için kullandığı işlem dahili bir ısıtıcı işlevi görür. Ancak hava soğuk olduğunda, vücudunuzun ısısını çevredeki ortama kaybetmesini önlemek için bazı savunma stratejileri de gereklidir.

winter freezing GIF by Make it Move

Aynı vücutta aynı vücut sıcaklığına sahip iki insan aynı algılara sahip olabilir. Biri tamamen rahatken biri donmuş hissedebilir. Ancak sübjektif soğukluk deneyiminin ötesinde, araştırmacılar donmaya karşı doğal fizyolojik tepkilerin yanı sıra toparlanma gibi davranışsal adaptasyonların olduğunu biliyorlar! Vücudunuzu 37 santigrat derece civarında tutmanıza yardımcı olur ve kendinizi sıcak hissetmenizi sağlar.

Vücudun üşüdüğünde ne yapar?

Kanınız vücudunuzda besinleri, oksijeni ve diğer biyolojik önemli maddeleri taşıyan maddelerden geçer. Ve bu dağıtım sistemi ayrıca kaslarda üretilen ısıyı salındığı cilde getirir.Soğuk bir ortama girdiğinizde, vücudunuz oradaki hayati organların sıcaklığını koruyarak ve koruyarak gövdeye kanı yeniden dağıtır. Aynı zamanda, vücudunuz cildinize kan akışını daraltır.

Vücudun sıcak kalmak için kullandığı diğer bir savunma stratejisi kas aktivitesini arttırmaktır. Bu da metabolizmanızı arttırır ve daha fazla ısı oluşturur. Canlı bir kış yürüyüşünü düşünün – dişleriniz gevşeyebilir ve kollarınız ve bacaklarınız titremeden kontrolsüz şekilde sallanabilir. Bu görünüşte verimsiz kas kullanımı, aslında iç fırını çalmak için daha fazla besin parçalayarak vücut sıcaklığını arttırma çabasıdır.

dağ yürüyüş

Vücut büyüklüğü, vücut yorgunluğu ve metabolik aktivitedeki farklılıklar, farklı kişilerin soğuk algısını etkiler. Daha düşük vücut yağ seviyesine sahip daha küçük insanlar, daha fazla vücut yağına sahip daha büyük insanlara göre daha fazla ısı kaybederler. Daha büyük bir birey, bir ısı üreticisi olan kas kütlesini veya ısı kaybını azaltmak için bir yalıtkan işlevi gören yağlarını arttırmış olabilir. Bu farkların değiştirilmesi kolay değildir.

Yapabileceğin şeyler;

Sıcaklık hissini korumak için kıyafetinizi, faaliyetlerinizi ve yemeğinizi değiştirebilirsiniz.

cold snow GIF by funk

 

İnsanların sıcak kalmak için en sık yaptığı şey palto, şapka ve eldiven giymektir. Açıkçası, giysi kalınlığının arttırılması veya katmanların üstüne istiflenmesi yardımcı olur.

Kışlık kıyafetler sizi ısıtmak için değil, daha çok ürettiğiniz ısının çevreye yayılmasını engellemenin bir aracı olarak kullanılır.

Yaygın inanışın aksine, kafanızı, vücudunuzun diğer parçalarına göre daha fazla kıyafetle kaplamanız ısı kaybını daha fazla önlemez. Uzuvlarınızda kan akışını korumak için ve kolları, bacakları, elleri ve ayakları sıcak tutmaya odaklanabilirsiniz.

Fiziksel olarak aktif olmak kaslarınızın kasılmasına, daha fazla besin parçalanmasına neden olur ve bu da ek ısı üretir. Bu ilave ısı üretimi, vücut ısısını ve sıcaklık hissini korumaya yardımcı olabilir. Fiziksel aktivite veya giysi katmanları, ısı kayıplarını dengelemek için ihtiyaç duyduğunuz şeyleri sağlayabilir. Bu durumda, vücut ısısında bir artış göreceksiniz ve ne yazık ki, vücudunuz soğuma çabasıyla terlemeye başlayacaktır. Bu kötü bir sonuçtur, çünkü terin buharlaşması daha yüksek ısı kaybı oranlarına yol açacaktır.

james corden flirting GIF by The Late Late Show with James Corden

Yemek yemek vücudun ısı üretimini arttırır. Yiyecekleri parçalama işlemi vücut ısısını hafifçe arttıracaktır. Bazen kampçılar gece boyunca daha sıcak kalmak için yatmadan önce bir şeyler atıştırırlar. Küçük bir atıştırmanın metabolik etkisi çok büyük olmasa da, ısı dengesi ve ısı kaybı arasındaki devrilme noktası oldukça küçüktür.

Ayrıca idrar yapma dürtüsünü fark edebilirsiniz. Bu daralan kan damarlarının bir yan etkisidir ve aynı kan miktarı vücudunuzda dolaşmak için daha küçük bir alana sahip olduğundan tansiyonda artış gözlenir.

Rahat kalmak için, bu kışın içeride veya dışarıda olsun, en iyi bahis uygun şekilde giyinmektir.

 


Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

Send this to a friend