Fethiye’nin Muhteşem Koylarını Gezebileceğiniz Tekne Turunda Bir Gün


14 Paylaşım
Fethiye Koyları

Fethiye’nin Muhteşem Koylarını Gezebileceğiniz Tekne Turunda Bir Gün

Fethiye/Ölüdeniz’de yapılacaklar listesinin en başında “bir tekne turuna katılmak” yer alır. Bu Yazımızda dünyaca ünlü Ölüdeniz’in masmavi suları üzerinde çeşitli yerlere uğrayacağınız fethiye tekne turunu anlatmaya çalışacağım.

Yaz sezonunda yoğunluktan dolayı tur için bir gün önceden rezervasyon yapmanız ve tur günü sabah erkenden sahilde olmanız gerekmektedir. Yemek dahil tur 90 liradır. Sahilde çeşitli tasarımlarda tekneler var ve hangisine bineceğiniz o anki boşluğa göre oluyor. Bugün üzerinde gezeceğimiz teknenin adı “Kara İnci”.

Teknenin uzun köprüsünden içeri girerken demirlere sıkıca tutunmanızda fayda var çünkü dalgalardan dolayı köprü düşey olarak aşırı bir şekilde sallanmaktadır. Tekne 3 kattan oluşmaktadır. En alt kat tuvaletler, orta kat oturma ve yemek yeme alanı, en üst katta yine oturmak ve güneşlenmek isteyenler için ayrılmıştır.

Kendinize güzel bir yer seçtikten sonra teknenin hareket etmesiyle birlikte tek yapmanız gereken masmavi denizin altınızdan kayıp gitmesini izlemek olacaktır.

İlk Durak Mavi Mağara

Turun ilk durağı olan Mavi Mağarada kısa bir süre durup fotoğraf çektirebilirsiniz. Mavi Mağaraya gelen insanlar burada tüple dalış yapmaktadır. Mağara ismini içeri giren mavi ışıklardan almaktadır.

Dünyaca Ünlü Kelebekler Vadisi

Fethiye Ölüdeniz denince akla hemen “Kelebekler Vadisi” gelir. Sarp kayalıklarla çevrili ve birçok kelebek türüne ev sahipliği yapan bu vadi aynı zamanda bir kamp alanına da ev sahipliği yapıyor.

Tekne burada 1 saat duraklamaktadır. Bu süre boyunca isterseniz denize girebilir isterseniz de vadinin derinliklerine giden patikayı takip edip şelaleye ulaşabilirsiniz. Yolun büyük bir kısmı düzgün bir patikayla devam etse de sonlara doğru küçük bir tırmanış yapmanız gerekmektedir. Onca yürüyüş ve tırmanış, en tepeye çıktığınızda karşılaşacağınız manzaraya değecektir.

Balıklarla Beraber Yüzeceğiniz Akvaryum Koyu

Kelebekler Vadisinden sonra mavinin her tonunu görebileceğiniz Akvaryum Koyuna doğru yolculuk devam ediyor. Birçok insan Akvaryum Koyunu Fethiye’nin en güzel koyu olduğunu söylüyor. Muhteşem rengi ve berraklığıyla insanı büyüleyen bu koyda yüzmek için yaklaşık yarım saatiniz var. Bu koya girmek için acele etmeyin çünkü su biraz soğuk olabilir!

Tekne, şarkılarla beraber coşan tekne halkı eşliğinde St. Nicholas Adasına doğru yol alıyor. Özellikle bu zamanda köpük partisi içerisinde halay çeken Japonlar görebilirsiniz.

Fethiye’nin Tarihi: St. Nicholas Adası

Bir diğer adıyla Gemiler Adası, Ortaçağ döneminde gemilerin sıkça uğradığı bir adadır. O zamanlarda içerisinde azizlerin yaşadığı bu güvenilir limanlar hep ön planda olmuştur. Teknenin yanaştığı süre boyunca isterseniz adanın içlerine doğru gidip kiliseleri ziyaret edebilir veya deniz kenarında vakit geçirebilirsiniz.

Her Derde Deva Soğuk Su Kaynakları

Bir yemek molasından sonra tekne, soğuk su koyuna yanaşıyor. Buradaki suyun mineral bakımından oldukça zengin olmasından ötürü çeşitli faydaları vardır. Yüksek kayalıklardan bu koya atlayanları görmeniz mümkün.

Tekne turu gün batımı eşliğinde sizi aldığı yere getiriyor. Yaklaşık 7 saat süren bu yolculuk görüldüğü üzere dolu dolu geçmektedir.


Arkadaşlarınla paylaş!

14 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend