Faturalarınızı Azaltmak İçin Tasarruf Yöntemleri


7 Paylaşım
fatura main photo

Faturalarınızı Azaltmak İçin Tasarruf Yöntemleri

Ev ayrılan bütçeyi en fazla zorlayanların başında faturalar gelmektedir. Özellikle elektrik, su ve doğalgaz faturaları bir hayli yüksek gelebilmektedir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yayınlanan raporda binaların %30 a varan enerji tasarrufu potansiyeli olduğu belirtilmiştir. Bu yazımızda fatura yükünüzü hafifletecek bilgiler vereceğiz.

 

fatura tasarruf

Elektrik Faturasının Azaltılma Yolları

Aydınlatmada Tasarruf İçin Verimli Ampul Kullanımı

Tüketilen toplam elektrik enerjisinin yüzde 20 sini aydınlatmalar karşılıyor. Eski tip akkor telli ve tungsten halojen ampuller yerine enerji verimliliğine sahip led ampuller kullanın. Led ampuller diğer ampullere göre %80 oranında tasarruf sağlayabiliyor.

fatura ampul

Buzdolabınızı Yerleştirirken Etrafında Boşluklar Bırakın

Buzdolabınızı çevreye sıfır bir şekilde yerleştirmeniz soğumasını bir hayli zorlaştıracaktır. Bu yüzden de buzdolabınız soğutmak için normalden daha fazla elektrik kullanacaktır. Bu açıdan buzdolabınızı özellikle fırının yanına koymamanız gerekir.

Elektrikli Eşyalarınızı Kullanmadığınız Zaman Fişini Çekin

Elektrikli aletlerin kullanımı elektrik faturasında büyük rol oynuyor. Elektrikli aletlerinizi kullanılmadığı zamanlarda fişlerini çekmeniz büyük oranda tasarruf sağlayacaktır. Bunun yapılmadığı durumlarda ise en azından aletleri düğmesinden kapatarak “bekleme modunda” ki enerji tüketiminden kurtulabilirsiniz.

fatura fiş

Su Faturasının Azaltılma Yolları

Bahçe Hortumunuzun Ucuna Debi Takın

Eğer sulamak için hortum kullanıyorsanız hortumun uç kısmına debi yerleştirin. Bu sayede büyük oranda suyun boşa gitmesini engelleyebilirsiniz.

fatura hortum debisi

Tesisat Bakımınızı Yaptırarak Kaçakları Engelleyin

Kaçak şekilde damlayan birkaç damla su bile size büyük oranda su tasarrufu sağlayabilir. Şimdiye kadar haberiniz ile olmadığı bir yerden büyük miktarda su kaçırıyor olabilirsiniz. Günümüzde kırıp dökmeden su kaçakları tespit edilebilmektedir.

Tuvalet Rezervuarınıza Giden Suyu Azaltın

Tuvalet rezervuarın içine giren suyu azaltabilirsiniz. Bunun için rezervuarın içine 1.5 litrelik bir pet şişe koymak yeterli olacaktır. Günde 10 kere sifon çekilen bir evde bu şekilde ayda 450 litre su tasarrufu sağlamak mümkün.

fatura rezervuar şişe

Doğalgaz Faturasının Azaltılma Yolları

Yalıtım Yaptırmak Uzun Vadede Büyük Tasarruf Getiriyor

Maliyeti yüzünden birçok kişi yalıtım yapmaya yanaşmıyor. Ama özellikle pencerelere yapılan yalıtımlar sayesinde ısınmak için harcanan enerji bir hayli düşmektedir.

fatura pencere yalıtımı

Kombiyi Tamamen Kapatmayın

Gün içerisinde evden çıkarken kombiyi tamamen kapatıp evin sıcaklığını tamamen düşürmüş oluyoruz. Bunun yerine çıkmadan önce kombiyi tamamen kapatmak yerine iyice kısıp sıcaklığı belli bir seviyede sabit tutabiliriz. Çünkü tamamen soğumuş bir evi ısıtmak kombinin çok fazla enerji tüketmesine sebep olmaktadır.

fatura- ısı ayarı

Peteklerin İç Temizliğini Yapmayı Unutmayın

Peteklerin içlerinde biriken tortular peteğin ısınmasını zorlaştırmaktadır. Bu yüzden de seçilen sıcaklığa ulaşmak için kombiniz elinden geleni yapacak ve daha fazla enerji harcayacaktır. Petek temizliğini evde kendiniz yapabilir veya bu işi uygun fiyata yapan birini bulabilirsiniz.

fatura kar etmek

Elektrik, su ve doğalgaz faturaları için kullanılan bu yöntemler uzun vadede sizi büyük bir tüketimden kurtaracaktır. Tabi ki bunun yanında hiçbir şeyi fazla açık tutmamak ve savurganlıktan uzak durmamız gerekir. Elektrikli eşyalar alırken güç verimliliğine dikkat edin. Unutmayın şimdiden yapacağınız yatırımlar ileride kâr etmenizi sağlar.


Arkadaşlarınla paylaş!

7 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend