Evren’e Göre Ne Kadar Küçüksün?


99 Paylaşım
insan evren

Evren’e Göre Ne Kadar Küçüksün?

Evrende ne kadar küçük olduğumuzu hiç merak ettiniz mi? Bayağı küçük! Sizi bir insan stadyumundan seçmek zor olurken, gezegende yaşayan 7 milyardan fazla insanın arasındaki yerinizi düşünün.

İnsan ve Eyfel Kulesi

Türkiye’deki bir insanın boyu ortalama 1,69 metredir. Tahminen,ayak uçlarında duran ve elleri havada olan bir insanı parmaklarının ucundan ayak parmak uçlarına kadar ölçersek yaklaşık 2 metre olacaktır. Yani, 324 metre yüksekliğindeki Eyfel Kulesi’ nin boyuna ulaşmak için yaklaşık 162 insanın üst üste ekleneceği anlamına geliyor. Küresel Dünyamızın 12,742 kilometre çapında,Dünya’nın çapının boyunda olması için birbirinin üstünde duran yaklaşık 40 bin Eyfel Kulesine ihtiyaç var. Oldukça etkileyici! Ama bu, Dünya ile karşılaştırıldığında ne kadar küçük olduğunuz!

İnsan, Yıldızlar ve Güneş

Kendinizi Güneş ile karşılaştırırsanız daha da küçüksünüz. Güneş’in süper büyük bir ateş topu olduğunu düşünebilsek de, aslında evrendeki diğer yıldızlara kıyasla çok küçük. Yıldızlar yüz kat daha büyük. Görülen en uzak yıldız olan devasa mavi yıldız Icarus Güneş’ten daha büyük ve muhtemelen yüz binlerce kez daha parlaktır!

insan güneş

İnsan ve Evren

NASA Gece Gökyüzü Ağına göre Güneş’i bir kum tanesi büyüklüğüne indirirsek Güneş Sistemimiz elinizin avuçlarına sığacak kadar küçük olacaktır. Bu ölçekte, Samanyolu galaksisi Kuzey Amerika kadar büyük olacaktı.Ve bu sadece bizim galaksimiz! Samanyolu, evrenimizi oluşturan milyarlarca galaksiden sadece biridir. Bu, sizden çok daha büyük bir gezegende, evrendeki milyarlarca gezegenden daha büyük bir galakside ve büyük bir güneş sisteminde dolaşan süper küçük bir yaratık olduğun anlamına gelir.

Astronomy GIF

İnsan ve Hücre

Yani evet. Çok küçüğüz! En azından hücrelerimiz kadar küçük değiliz. Kırmızı kan hücreleriniz, vücudunuzdaki en küçük ve en bol olan hücrelerdendir. Bir milimetreden bin kat daha küçük olan yaklaşık 7 veya 8 mikrometre çapa sahiptir. Tipik bir karınca yaklaşık 10 milimetre uzunluğundadır, ancak sağlığınız için hala süper önemlidirler.

Adventure Time GIF

Kendinizi küçük hissettiğinizde, sadece hatırlayın, evrende küçük olmak sizi harika ve önemli şeyler yapmaktan alıkoyamaz.


Arkadaşlarınla paylaş!

99 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend