E-Spor Nedir? Türkiye’de E-Spor


9 Paylaşım
e-spor

E-Spor Nedir? Türkiye’de E-Spor

Online oyun kullanıcılarının günden güne artmasıyla beraber takımlar kurma ve turnuva düzenleme isteği artmış, dünyaya açılma isteği başlamıştır. E-Spor genellikle profesyonel oyuncu ve organizasyonlar ile düzenlenir. Karşılaşmalarda yer alan oyunculara siberatlet denir. Turnuvalarda en çok oynanan oyun türü MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) kabul edilmektedir. Dota 2, League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive ve HearthStone bu listenin başındadırlar. E-Spor’a artan ilgi ile beraber oyuncu ve takımlara sponsorluk anlaşmaları yapılmaya başlanmıştır. Sponsorlar ulaşım, ekipman, maaş gibi ihtiyaçları karşılarlar ve karşılığında oyuncular sosyal medya, forumlar, web sitesi aracılığıyla sponsorları gösterirler. “E-Spor tarihinde en uzun süredir devam eden turnuvalar Intel firması tarafından sponsor edilmektedir.”

e-spor

Türkiye’de E-Spor

“Türkiye’nin bilinen ilk e-Spor takımı, 2003 yılında Counter Strike kadrosu oluşturarak başlayan Dark Passage takımıdır.”

Futbol, basketbol gibi sporlarda faaliyet gösteren 3 büyük takımın sponsorluğunda E-Spor takımlarının kurulması E-Spor’un Türkiye’de yaygınlaşmasında ve gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır. Türkiye’de 2004 yılından itibaren oyuncular E-Spor lisansı çıkartabilmektedir.

e-spor1

E-Spor Bilgisi

%52 oranında 18–35 yaş arası katılımcıların E-Spor hakkında bilgisi var.

%41 oranında 36–55 yaş arası katılımcıların E-Spor hakkında bilgisi var.

%65 oranında 56 yaş üstü katılımcıların E-Spor hakkında hiçbir bilgisi yok.

İzlenme

“Newzoo’nun yaptığı “2017 Global Esports Market Report” (2017 Küresel E-Spor Piyasa Raporu) adlı araştırmaya göre, 2016’da 50 milyon Amerikan doları olan yayın hakları, 2020 yılında yaklaşık 7 kat artarak 340 milyon Amerikan dolarını bulacaktır. Yine aynı araştırmaya göre, 2017 yılında toplam yaklaşık 385 milyon olan e-Spor izleyici sayısı, 2020 yılında 590 milyon kişiye ulaşacaktır. Bu sayı 2015’te 235 milyon, 2016’da ise 323 milyon olmuştur.”

e-spor2

Türkiye’de ki E-Spor takımlarından bazıları

  • Dark Passage
  • Space Soldiers
  • Hardware Arena Gaming
  • Supermassive

Kaynak >> medium.com/@atakancelik/e-spor-d858ed4770ea


Arkadaşlarınla paylaş!

9 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend