Duvarların İçinden Geçmek Mümkün Mü?


52 Paylaşım
duvardan geçmek

Duvarların İçinden Geçmek Mümkün Mü?

Evrendeki her şey atomlardan oluşur. Atomların % 99.9999999’u boş alan. Yani, içinden geçmek istediğiniz duvarlar ve etrafınızdaki her şey çoğunlukla boş alan demektir. Eğer bu doğruysa, neden bu boş yerden geçemeyiz? Geçmenin bir yolu var mı?

Atom

Atomlar elektronlardan ve proton ve nötron içeren bir çekirdekten yapılır. Bir atomun bir kavun büyüklüğü olduğunu varsayalım. Durum buysa, çekirdek ve elektronlar bile göremeyecek kadar küçük olurdu! Evet, bolca boş alan var. Ama tamamen boş değil. Genellikle bir yörüngede sabit olarak dolanan elektronların olduğu atom modeli gösterilir. Tıpkı Dünya’nın Güneş’in etrafında dönmesi gibi. Fakat gerçekte, elektronlar çekirdeğin etrafında, bulut gibidir ve etrafındaki boş alanda dönerler. Bir fan gibi düşün. Çok fazla boş alan var gibi görünebilir, ancak açıldığında, bıçakların temelde her yerde aynı anda olduğunu görebilirsiniz.

atom

Şimdi, teorik olarak, eğer elinizi o yelpazeye yapıştırmaya çalıştıysanız, elinizin ve fan kanatlarının aynı anda aynı yerde bulunamadığını gördünüz. Aynı anda iki şey aynı yerde bulunamaz ve aynı şey elektronlar için de geçerli. Bu teori Pauli Dışlama Prensibi olarak adlandırılır. İki elektron aynı durumda veya konfigürasyonda olamaz. Temel seviyede, bu yüzden duvarlardan geçemezsiniz. Yani, bir nesneyi geçemezsiniz.

fan splatter GIF by hamasakihaus

Aslında nesnelere dokunamadığınızı biliyor muydunuz? Elinizi o yelpazeye yapıştırırsanız, bıçakların elinize çarptığını hissedersiniz, ancak aslında bıçakları hissetmezsiniz. Hiç bir zaman gerçekten bir nesne hissetmedin! Evet, bunun çok tuhaf olduğunu biliyorum, ama öyle. Bir mıknatısın negatif ucunun diğer negatif mıknatısları nasıl savunduğunu biliyor musun? Bir şeye dokunmaya çalıştığınızda neler oluyor. Görünüşe göre, dokunduğun her şey arasında küçük bir görünmez güç alanı var. Şimdi, belli ki yapamazsın, ama bir duvardan geçseydin, temelde bilimi bozardın. Elektronlar fermiyonlardır ve Pauli Dışlama Prensibine uymak zorundadırlar. Ama başka bir atom altı parçacık türü olan bozonlar, yapmaz. Ve fermiyonlar bozonlar gibi davranmaya başladılarsa, Evren çok tuhaf bir yer olurdu.

atom

Ama tamamen umutsuz değiliz! Kuantum tünelleme hala var. Klasik mekaniğe göre, bunu yapabilecek enerjiye sahip olmasak bile, kuantum mekaniği olasılıklar üzerine çalışır. Yani duvarın arkasına geçmişte olabilirsiniz. Olası değil fakat mümkün. Duvarlardan geçmek için kuantum tünellemeyi kullanmak istiyorsanız, dikkatli olun nesnenin içinde falan kalmayın geçerken. Ne yazık ki, bunun gerçekleşme ihtimali de çok, çok düşüktür. 🙁

Eğer bir süper güç seçseydiniz, ne olurdu? Aşağıdaki yorum bölümünde bizi bilgilendirin!


Arkadaşlarınla paylaş!

52 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend