Dünyanın En Soğuk Yeri: Yakutsk Şehri


yakutsk sis

Dünyanın En Soğuk Yeri: Yakutsk Şehri

Eğer yaşadığınız yerin soğuk olduğunu düşünüyorsanız dünyanın en soğuk yeri hakkında bilgi edinmek halinize şükretmenizi sağlayabilir. Bu yazıda soğuğun etkilerini en fazla hisseden bir yerleşim yerinden bahsedeceğiz.

 

Dünyanın En Soğuk Şehri

Rusyanın Sibirya bölgesinde yer alan Yakutskda yaklaşık 250 bin kişi yaşamaktadır. Bu şehirde kış aylarında ortalama sıcaklık -40 derecedir. 1891 yılında sıcaklık -63 dereceye düşerek kayıtlardaki en düşük sıcaklık rekoru kırılmıştır.

 

Cold Bill Murray GIF - Find & Share on GIPHY

Yakutsk şehrinde toprak sürekli donmuş haldedir ve bu yüzden tarım yapılamamaktadır. Toprağın bu hali yüzünden çoğu bina yükseltilmiş direkler üzerinde inşa edilmiştir. Şehir iki havalimanına sahip olmasına rağmen uçuşlar sürekli yoğun sis nedeniyle iptal edilmektedir.

yakutsk sisli yer

Peki böylesine ağır şartlar altında insanlar neden yaşamaktadır? Cevap aslında oldukça basit. Yakutsk şehri elmasların altınların ve çeşitli değerli kaynakların olduğu bir yerdedir. Yerel efsaneye göre tanrı, zenginlikleri ve doğal kaynakları dağıtarak dünyanın dört bir yanına uçuyordu, ancak Yakutistan’a uçtuğunda o kadar üşüdü ki elleri uyuşup her şeyi bırakmıştır.

yakutsk main photo

Şehir aslen 1632’de kurulan küçük bir askeri karakoldu. Birçok Sibirya kenti gibi, siyasi mahkumların sürgüne gönderildiği açık bir hapishane olarak kullanıldı. Yakutsk, 1880’lerde büyük altın ve diğer maden rezervlerinin keşfedilmesine kadar bir şehir haline gelmedi. Gulags’tan hazır bulunan işgücü, Stalin’in bu rezervleri, Rusya’nın 20. yüzyılın başlarında sanayileşmesi sırasında yoğun şekilde geliştirmesine yardımcı oldu. Zamanla Yakutsk; oteller, sinemalar, opera binası, üniversiteler, pizza dağıtım hizmeti ve hatta hayvanat bahçesiyle gerçek bir şehre dönüştürüldü.

yakutsk yiyecek

Yakutsk’ta yaşamanın en büyük tehlikesi aşırı soğuktur. İnsanlar dışarı çıkarken, kendilerini baştan ayağa mümkün olduğunca çok giysi katıyla örtmeye çalışmaktadır. Çünkü dikkatli olmazlarsa soğuktan dolayı parmaklarını hatta burunlarını bile kaybedebilirler. İnsanları makul derecede sıcak tutan tek şey kürktür. Metal çerçeve etinize yapıştığı için burada gözlük kullanamazsınız.

yakutsk kalın giyinen kadın

Dışarıda adım atmak bir tehlikedir ve insanlar doğaya maruz kalmayı mümkün olduğunca sınırlarlar. Her gezi dikkatlice planlanır, bu da gereksiz ayrılma, gezinme veya pencere alışverişi yapılmaması anlamına gelir. Yürüyüş soğukta çok yorucu olduğundan, insanlar nereye giderse gitsinler araba veya taksileri tercih etmektedir. Alışveriş yaparken motorları çalışır halde bırakırlar çünkü motor donarsa aracı tekrar çalıştırmak neredeyse imkansızdır. Yakutsk’a giden birçok foto muhabiri, kameralarının soğuktan donmakta olduğunu bildirmiştir.

yakutsk insanlar

Eğer üşütmeye cesaret ederseniz, Yakutsk’ta keşfedilecek ilginç şeyler vardır. Örneğin Mamut Müzesinde doğal olarak donmuş ve saklanabilmiş birçok eser bulunmaktadır.


Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

Send this to a friend