Dünyanın En Küçük Ülkesi: Pitcairn Adaları


83 Paylaşım
Pitcairn-kusbakisi

Dünyanın En Küçük Ülkesi: Pitcairn Adaları

Dünyanın en küçük ülkesi, üzerinde 50 kişinin yaşadığı, biri yerleşime açık olmak üzere dört adadan oluşan ve 47 kilometrekarelik kara parçasına sahip olan, Büyük Okyanus açıklarındaki Pitcairn Adaları’dır. 1400’lere dek Polinezyalı kavimler Pitcairn, Henderson ve Mangareva adalarında yaşamıştır. Hatta uzun yolculukları göze alıp alışveriş yapmışlar, ama Mangareva’da iç savaş çıkınca Pitcairn ve Hendrson kendi başlarına kalmış ve adalarda kıt imkanlar bitince adalarda insan kalmamış.

pitcairn-harita

Neden “PİTCAİRN” adaları?

Adanın adı 1767’de yanaşan İngiliz gemisindeki 15 yaşındaki denizcilik öğrencisi Robert Pitcairn’in adayı ilk gören olmasından geliyor. Genç adam 3 sene sonra Madagaskar’daki bir deniz kazasında kaybolmuş, babası da Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nda ölen önemli bir komutanmış.

major-pitcairn

Pitcairn’de Yaşam

Pitcairn’de insan yaşamının yeniden başlamasının hikayesi meşhur. 28 Nisan 1789’de Okyanus’taki İngiliz gemisi HMS Bounty’de isyan çıkar. Teğmen Christian liderliğinde isyancılar kaptan William Bligh’i devirip yönetimi ele geçirir ve devrik ekibi bota bindirip Pasifik’e bırakır. Sonradan “Donanma bizi yakalarsa biteriz” diye düşünen isyancıların bir kısmı Tahiti’ye bir kısmı da Pitcairn Adası’na kaçar. İşte bugün Pitcairn’de yaşayan insanlar, o gün adaya ayak basan 9 isyancı, 18 Tahitili kölenin (6 erkek, 11 kadın ve 1 bebeğin) soyundan gelmektedir.

pitcairnev

Adada 50 kişilik nüfusun yanısıra bir Krallık görevlisi, bir doktor, bir polis ve bunların eşleri yaşamaktadır. Adada bir okul, bir sağlık ocağı, bir kilise ve hükümet tarafından işletilen, haftanın bazı günleri alışveriş yapılabilen bir de market bulunmaktadır. Elektrik sabahları 08.00-13.00, akşamları 17.00-22.00 arasında vardır ve jeneratörle sağlanmaktadır. İnternet bağlantısı mevcuttur ve 100 Yeni Zelanda doları karşılığında abone olunabiliyor. Ülkede radyo ve tv yayını yok ancak İngiltere’nin 2 televizyon kanalı adada izlenebilmektedir.

Pitcairn’de Yönetim

1838’de Britanya kolonisi olan Pitcairn Adaları, bugün de iç işlerinde bağımsız, dış işlerinde Birleşik Krallık’a bağlı bir devlettir. 1838 gibi çok erken bir tarihte kadınlara seçme hakkı tanıyan Pitcairn dünyanın demokrasiyle yaşayan en küçük topluluğu olarak kabul ediliyor.Birleşik Krallık’ın Yeni Zelanda valisine bağlı olan Pitcairn’de üç yılda bir başkan seçimi yapılıyor. 2013’teki seçimde 3 aday yarıştı, İlk 2 turda 2 aday eşit oy aldı. 3. turda biri fikir mi değiştirdi oy vermeyi mi beceremedi bilinmez 20-19 bitti de öyle başkan seçebildiler.

pitcairn-ballari

Pitcairn’de Ekonomi

Ülkenin başkenti, tek kenti, tek köyü, kasabası Adamstown’dur. Ülkenin ekonomisinde turizm hayati bir önemde. Turizm dediysek, yılda topu topu 10 kez uğrayan cruise turlarından bahsediyoruz. Günübirlik gelen turistlere adaların yaptığı incik boncukların satılmasıdır hayati olan.Bir diğer gelir kaynağı internet domain’i satışı. Pitcairn deyip geçmeyin, Türkiye’nin olmayan domain kodu var bu ülkenin (pn kodu) ve bu adres üzerinden yapılan satışlar önemli yer tutuyor. Ayrıca ülkenin adıyla anılan ballar ve pullar ülkenin başlıca ihraç kalemleri.

pitcairn-pullari

Pitcairn’de Ulaşım

Şili-Yeni Zelanda arasında diyebileceğimiz devlet; Tahiti’ye 2170 km, Auckland’a 5310 km, Sydney’e 7493 km, New York’a 9322, Paris’e 15127 km uzaktadır. O yüzden ülkeyi görmek isteyenler devletin her salı Fransız Polinezyası’ndaki Mangareva adasından düzenlediği gemi seferlerine mecbur.

pitcairn-tabela

Pitcairn’de En Büyük Tehlike

Ülkeyi bekleyen en büyük tehlike yok olmak. Coğrafi olarak değil, bildiğin üreyememek yüzünden. Örneğin 2014’te adada işgücü çağında (18-65 yaş) 17 erkek, 14 kadın yaşıyordu ve bunların sadece 7’si 40 yaşından küçükken 18’i 50’den büyüktü.Yapılan bir projeksiyona göre eğer bir şeyler yapılmazsa 2045’te çalışma çağında olan yalnızca 3 kişi yaşayacak adada. Bu yüzden Ada hükümeti ülkeye ilgi çekebilmek için göçmen olmak isteyenlere kolaylıklar sağlıyor, göçmen cezbedebilmek için çalışmalar yapıyor.

pitcairn-halki

“Aman ne ponçik ülkeymiş, gideyim de yerleşeyim” diyen varsa tavsiye etmem. Zira 2004’te yaşanan bir skandalı bilmeniz lazım. Ülkedeki BK görevlisinin bazı tuhaflıklar sezip üstüne gitmesi ortaya çıkardı ki; adada yaygın olarak küçük çocuklarla cinsel ilişki yaşanmaktaydı! 13 kişiye dava açıldı, ki bunların 7’si halen adada yaşayanlardandı, bu da adanın iş gücü çağındaki erkek nüfusun üçte biriydi. Dava sonunda 6 erkek hapis cezası aldı ve Krallık, 2010’da adada cezaevi inşa ederek mahkumları oraya hapsedilse de 2014’te hepsi serbest kaldı.

İyisiyle kötüsüyle Pitcairn Adalarını bu yazımızda anlatmış olduk. Bu yazı Serkan Öztürk‘ün twitter hesabından alıntılanmıştır. Katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Bineyycom facebook sayfamızdan bizi takip edebilirsiniz.

Türkiye’nin Maldivleri: Suluada


Arkadaşlarınla paylaş!

83 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend