Dünyada Kullanımı En Tehlikeli Madde Nedir?


4 Paylaşım
madde kullanımı

Dünyada Kullanımı En Tehlikeli Madde Nedir?

ABD’de ilaç aşırı dozuna bağlı ölüm, 2002’de 2015’e göre 2.2 kat artışta. Peki Dünyadaki Kullanımı En Tehlikeli Madde Nedir? Kafein, 70kg’lık bir insanı öldürmek için yaklaşık 13 gram gerektirirken, Inland Taipan yılanının zehiri çok daha az, sadece 0.00175 gram ölmeniz için yeterlidir. Zararlı maddelerden bahsediyorsak daha güçlüsüde var. Botulinum Toksin veya Botoks. Ağız yoluyla yutularak 70kg’lık bir insanı öldürmek için yalnızca 0.00000007 gram gerektirir.

kahve

Maddelerin gramlarını karşılaştırarak öldürme güçlerine göz attık fakat ‘en tehlikeli’ her zaman ‘en ölümcül’ anlamına gelmez. İngiltere’de bir grup uzman, fiziksel, ruhsal ve psikolojik zarar türleri de dahil olmak üzere 16 parametrenin kullanıldığı en yaygın eğlence ilaçlarının ne kadar “zarar verdiğine” bakmaya karar verdiler. Örneğin, bir ilaç fiziksel hasara neden olabilir, ölümcül olabilir, tamamen bağımlı hale gelebilir, ilişkilerin kaybedilmesine veya zihinsel işlevselliğin azalmasına neden olabilir; ve bunların hepsi de ‘zarar’ biçimindedir.

Drugs GIF

Örnek verdiğim kriterler ve daha fazlasını kullanarak, bir kişiye yönelik en tehlikeli ilacın eroin olduğuna karar verdiler. Eroin, enjekte edilebilir, horlanmış veya tütsülenebilir ve kan dolaşımına enjekte edildiğinde beyine çok hızla girer. Burada, opioid reseptörlerine bağlanır ve keyif verici bir his yükselir. Uykusuzluk, soğuk yanıp sönme, kas ve kemik ağrısı, mide bulantısı ve kusma da dahil olmak üzere bir saat sonra başlayan şiddetli çekilme belirtileri ile son derece bağımlılık yapar. Beyin sapındaki reseptörler de etkilenir, nefes alma ve kan basıncı gibi önemli fizyolojik süreçleri etkiler. Bu nedenle aşırı dozaj, nefes almanın yavaşlamasına veya tamamen durmasına neden olur, bu da kan içinde biriken CO2 ve sonuç olarak ölümle sonuçlanır. Eroin düzensiz olduğu için, kullanıcıların doz gücünü bilmeleri özellikle zordur ve OD-ing riskini artırır. Ayrıca, ilaç Fentanil gibi diğer bileşiklerle karıştırılabilir ve Eroin’i daha da tehlikeli hale getirilebilir.

madde bağımlılığı

Eroin gibi bir afyon olan Fentanil, 50-100 kat daha güçlüdür, çünkü çok lipofiliktir yani yağlı beynimize daha kolay nüfuz eder. Yalnızca ölümcüllük açısından, eroin kullanıcılarına göre çok daha tehlikelidir. Başlangıçta bir reçeteli ağrı kesici olarak kullanıldı, ancak bağımlılığı nedeniyle, çoğunlukla ömür boyu vakalarda kullanılmıştır. O günden beri bildirilen fentanile bağlı aşırı dozların sayısının ABD’de 2012’den 2014’e 7 kat arttığı rekreasyonel bir ilaç olarak ortaya çıkmış ve dünya çapında yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor.

madde2

Daha da tehlikeli bir ilaç var! Çatlak kokain ve metamfetamin, bir eroinden hemen sonra bir kişiye zarar verdiği listenin başında gelse de, en tehlikeli uyuşturucu, genel olarak 20 farklı popüler ilaç üzerinde çalışmakla birlikte, ve başkalarına verdiği zarara da bakarak bulunabilir. Bu, fiziksel ve psikolojik zarar, suç, ailelere ve topluluklara yıkım ve ekonomik maliyetleri kapsar ve sonuçta dünyadaki en tehlikeli uyuşturucu ortaya çıkar … ALKOL. Bunun sadece bir İngiltere fenomeni olmaması için, bir Avrupalı grup aynı süreci bireysel zarara ve daha az ekonomik zarara daha fazla vurgu yapmaya teşebbüs etti. Ve farklı ağırlıklarda bile, iki grup büyük ölçüde aynı sonucu buldu. Alkol tehlikesine büyük katkıda bulunan geniş kullanım alanıdır. Dünyanın çoğunluğu içki içiyor (% 61.7) ve çok içiyor, yılda kişi başına tüketilen ortalama 17 litre saf alkol var.

alkol

Dünya Sağlık Örgütü, dünya çapında 3,3 milyon ölümün 2012 yılında alkol tüketiminden kaynaklandığını, yani alkolün her 10 saniyede 1 kişiyi öldürdüğünü tespit etti. Ancak uzmanlar, alkol konusunda bir yasaklama duruşu önermiyorlar. Bütün hesaplarda, uyuşturucu savaşı bir başarısızlık olarak görüldü ve zorlama politikalarından istifa edip decriminalization, zarar azaltma ve eğitim uygulanan ülkeler, uyuşturucu istismarında önemli düşüşler gördü.


Arkadaşlarınla paylaş!

4 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend