Dünyadaki Her Kedi Aniden Ölürse Ne Olur?


68 Paylaşım
kedi kapak

Dünyadaki Her Kedi Aniden Ölürse Ne Olur?

İnternet şimdi bir süredir var ve inkar edilemez bir araç. Bilgiye kolay erişim sağlıyor, küresel iletişime izin veriyor, ama en önemlisi … bize Google’da gezinmek için sonsuz miktarda kedi resmi veriyor.  Her neyse, tüm espriler bir kenara, kediler oldukça önemli hayvanlardır.

Cat Swagger GIF

Oldukça tembel gibi görünse de, aslında hayatınız üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bunun nasıl olduğunu göstermek için şunu düşünelim: “Dünyadaki her kedi aniden ölürse ne olur?” Aslında, her yıl 20 milyar küçük memeli, kemirgenler ve tavşan dahil olmak üzere kediler tarafından öldürülür. Yani, kediler olmasaydı, bu küçük memeli popülasyonları hızla yükselirdi. Fakat bu, insanları nasıl etkiler? Peki, Macquarie Adası’na bir bakalım. 2000 yılında, kediler tamamen ortadan kaldırıldı. Sonra, tavşan popülasyonu büyük ölçüde artmış ve bitki örtüsünün çoğunu tahrip etmiştir. Tavşanlar sadece adanın manzarasını değiştirmekle kalmadı, aynı zamanda insanlara para ödemek zorunda kalacakları 24 milyon dolarlık bir bedele de mal oldu. Birde farelerimiz var. Bazı adalarda, deniz kuşu popülasyonunu korumak için kediler yok edildi. Ancak, sıçan popülasyonunda ortaya çıkan artışla, deniz kuşları hala saldırı altındaydı. Yani, kediler gitmiş olsa bile, fareler işlerini devraldılar.

kedi

Peki ya ev hayvanlarına ne dersin? Bir çalışma, on yıllık bir süre boyunca kedi sahiplerinin, kedi olmayan sahiplere kıyasla kalp krizinden ölme olasılığının %30 daha az olduğunu gösteriyor. Aynı şey muhtemelen köpekler için de geçerlidir, ancak çalışmanın sonuç olarak herhangi bir şey söyleyecek kadar veri sahibi olmadığı görülmüştür. Ne olursa olsun, bir kediye sahip olmak stres ve anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olabilir, bu yüzden onlar olmadan kalp krizi riskiniz daha yüksek olabilir. Yani, temel olarak söylüyorum kediler harika. Onlar olmadan, hem kişisel hayatlarımız hem de ekosistem çok farklı olabilir. Aniden gitmiş olsaydınız, hangi hayvanın Dünya üzerinde en büyük etkiye sahip olacağını düşünüyorsunuz? Bana bir yorum bırakın.

İnsanlar Dünyadan Bir Anda Yok Olsa Ne Olurdu?

 


Arkadaşlarınla paylaş!

68 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend