Dünyadaki Bütün Sinekleri Öldürseydik Ne Olurdu?


5 Paylaşım
Sivrisinek

Dünyadaki Bütün Sinekleri Öldürseydik Ne Olurdu?

Özellikle yaz gecelerinde başlıktaki soruyu birçok kez düşünmüşüzdür. Belki de bu küçük ve sinir bozucu canlıların doğadaki tek görevlerinin insanları rahatsız etmek olduğuna artık eminiz. Bu yazımda sivrisineklerin doğadaki yerlerini ve buna bağlı olarak sivrisinekler yok olursa ne olur? Sorusunu cevaplamaya çalışacağım

Fly GIF - Find & Share on GIPHY

Sivrisineklerin taşıdıkları hastalıkla yüzünden her yıl dünyada yüzbinlerce insanı öldürdüğünü ve insan ölümünden sorumlu listesinde birinci olduğunu biliyor muydunuz?

Bu soru karşısında sivrisinekleri dünyadan köklü bir şekilde kaldırma düşüncesi mantıklı gelebilir. Ama sonuçta bir işi yaparken faydalarını ve zararlarını düşünmemiz şart. Bu yüzden şimdi sivrisineklerin doğaya olan katkılarına bakalım ve ikisi arasındaki terazinin durumunu inceleyelim.

Sinekler Hayvanlar İçin Bir Besin Kaynağıdır

Sivrisinek larvaları su ekosistemi için önemli bir yere sahiptir. Çünkü balıkların yiyemediği bazı mikro canlıları larvalar yiyerek onları balıklar için yenilebilir bir kaynağa dönüştürüyor. Yani sivrisinek larvaları su içerisinde önemli bir besin kaynağı. Ama araştırmalar gösteriyor ki eğer larvalar da dahil sivrisinekler yok olsaydı bu çok da önemli olmaz, balıklar farklı bir besin kaynağı bulurdu.

sivrisinek larva

Larvalarının yanında sivrisineklerin kendisi de birçok hayvanın besin kaynağıdır. Ama maalesef aynı durum burada da geçerli. Sivrisinek hiçbir hayvanın bir numaralı besin kaynağı değildir. Yani sivrisineklerin yok olması durumunda sivrisinekten beslenen canlı, bir sıkıntı yaşamadan farklı bir canlıyla yaşamını sürdürebilir.

Tomorrow GIF - Find & Share on GIPHY

Sivrisineklerin doğadaki en büyük etkisinden bahsetmeye çalıştım. Bu yazdıklarımın dışında sivrisineklerin arılar kadar olmasa da çiçeklerin tozlaşmasına yardım etmesi ve larvalarının suyun içindeki zararlı mikroorganizmaları yiyerek suyu temizlemesi gibi faydaları var.

Sizde anlamışsınızdır ki sivrisineklerin yok olması bizi büyük bir felakete veya bir canlının soyunun tükenmesine “teoride” sebep olmayacaktır. Çünkü sivrisinekler doğada kilit bir tür değildir. Örneğin bir arı veya bir bakteri konumunda değiller. Tüm bunları düşünürsek insanların ölümüne sebep olması, faydalarından çok daha önemli.

sivrisinek- sefalet

Sivrisinekleri yok edebilir miyiz? Bu sorunun cevabı günümüz için hayır. Zira diğer böceklere dokunmadan sadece sivrisineklere etki edecek bir ilaç henüz yok. Geçmişte bu konu hakkında çalışmalar yapılmış ve küçük bölgelerde sonuçlar alınmıştır fakat söylediğim gibi dünya çapında bir soykırımı gerçekleştirebilecek düzeyde değiliz. Tüm bunların yanında kendimize, doğaya karşı “zararlı” olan bizlerin bir canlının soyunu kurutma kararını alabilme yetkisinin olup olmadığı sorusunu sormamız lazım.


Arkadaşlarınla paylaş!

5 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend