Dünyada Yiyecek ve Su Tükenmeye Başladığında Ne Yapacağız?


yemek su

İklim değişikliğinin dünyanın çeşitli bölgelerini mahvetmesiyle, yiyecek ve su tükenmeye başladığında ne yapacağız?

Koruma, bugünlerde çok duyduğumuz bir şeydir, çünkü Dünya sınırlı kaynaklara sahiptir ve bunları hızlı bir şekilde kullanıyoruz. Peki ya biz korumazsak? Dünya yiyecek ve sudan yoksun olsaydı ne olurdu?

İyi haber şu ki, Dünyadaki su yakın zamanda tükenmeyecek. Sahip olduğumuz su tam olarak kaybolan bir hareket yapmıyor, sadece durumu değiştiriyor, atmosfere buharlaşıyor, sonra yağmur yağıyor ya da kar yağıyor. Sorun şu ki, suyun büyük kısmı – yaklaşık yüzde 77tuzlu sudur. İhtiyacımız olan tatlı su çoğunlukla kutuplarda donuyor. Fakat bazıları nehir ve akarsularda var, bu bizim için iyi bir şey! Ve bu kaynaklar, yağıştan daha da zenginleşiyor, ki bu daha da iyi. Ancak popülasyonlar büyüdükçe ve daha fazla insan bu kaynaklara güvenmeye başlayınca yeraltı akiferleri gibi diğer kaynaklara da bakmaya başlamalıyız.

tatlı su

Su Rezervleri Dolma Süresinden Daha Hızlı Boşaltılıyor.

Bu yeraltı kuyuları bizi kuraklıklara taşıyor, bu yüzden alışkanlıklarımızı kısıtlamamız gerekmiyor, ancak yeni iklim verileri Afrika, Avrasya ve Amerika’daki en büyük su rezervlerini yağmurla doldurulduklarından daha hızlı boşalttığımızı gösteriyor. Kullandığımız yeraltı suyunun büyük kısmı buharlaşarak kaybedilir veya okyanuslarda biter, yani tekrar kullanılmaz ve milyarlarca insanı temiz susuz kalır.

Sınırlı Kaynaklar için Savaşılıyor

Sadece daha az su değil, aynı zamanda azalan kaynaklar coğrafi sınırları da etkiliyor. Bu yüzden milletler sınırlı kaynaklar üzerindeki kontrol için savaşıyorlar ve bu da savaşları başlatıyor. Sudan’ın Darfur bölgesindeki çatışma, Afrikalı çiftçiler ile Arap pastoralist topluluklar arasındaki temiz suya erişim konusunda yerel bir anlaşmazlık olarak başladı. Ardından, yüz binlerce yaşamı olan ve 2003’ten bu yana milyonlarca kişiyi yerinden alan bir savaşın içine girildi. Yemen, suya erişim sebepli artan isyanlar görüyor. Her iki durumda da su ihtilafı çözecektir ancak büyülü barış getiren su tam olarak mevcut değildir. Suyun en büyük kullanıcısı ve bu kıtlıkları en çok kim hissediyor? Çiftçiler, bize yiyecek de getiren insanlar. Su kıtlaştıkça fiyat artacaktır, bu da yiyecek fiyatlarının yükselmesine neden olacaktır. Sonra da hayati öneme sahip ancak sınırlı bir kaynağa erişmek için mücadele eden gruplarla aynı pozisyondayız.

tohum

Gelecek için Küresel Tohum Kasası

Yiyecek savaşlarını, su savaşlarını gördüğümüz gibi, tam anlamıyla mevcut yiyecekler üzerine yapılan savaşları göreceğiz. Ve savaşın karaları yok etme gibi kötü bir alışkanlığı vardır; bu, süreç içerisinde tüm mahsullerimizi yok edebileceğimiz anlamına gelir, barıştan sonra paylaşacak hiçbir şeyimiz kalmaz. Ancak Bilim adamları bizi tohum tonozlarıyla kendimizden korumayı düşünüyor. Dünyanın her yerinde, gıdanın genetik çeşitliliğini korumak için tohum depolayan tonozlar var. Norveç’in yedeği olarak Svalbard Küresel Tohum Kasasına küresel destek sağlanmakta. Bu tonozlar çiftçilerin tohum ihtiyacını karşılamak amaçlı değil, gelecekte bitki yetiştirmek için genetik bir kaynak olmaları gerektiği için var. Savaş sırasında çeşitliliği kaybetmemeliyiz. Bu bize sadece çeşitli yiyecekler sunmakla kalmayacak, aynı zamanda ekosistemimizi korumamız için bir yol verecek, böylece bizi ayakta tutan mahsulleri yetiştirebiliriz. Çünkü bazılarının ekosistemimizi korumaya çalışmadığı önceden dinozorların yoluna gidebiliriz. Dünya iyi olacak…

tohum banka

Kaynak: Life Noggin


Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

Send this to a friend