Dünyanın Büyüklüğü İki Katına Çıksaydı Ne Olurdu?


30 Paylaşım
dünya

Dünyanın Büyüklüğü İki Katına Çıksaydı Ne Olurdu?

Güneş sisteminin bir parçası olarak “Goldlocks” denilen bir bölgede yaşıyoruz. Suyun buharlaşabildiği ve donabildiği, insan yaşamına elverişli bir gezegende hayatımızı sürdürüyoruz. Peki ya dünya iki katına çıksaydı? Neler olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Dünyanın yoğunluğun sabit kaldığını varsayalım, böylece toprağın kütlesi de değişti ve bu değişimin sonucunda neler olduğuna bir bakalım.

  • Vücut ağırlığımız iki katına çıkar

Dünya iki katı büyüklüğüne çıktığında ilk önce yer çekiminin farkını hissederdiniz. Adım atmaya çalıştığınızda, dünya ile birlikte yer çekimi kuvveti de iki katına çıktığından kendinizi taşıyormuş gibi hissedersiniz ve yürümek ızdıraba dönüşür. Yer çekiminin artmasına gösterdiğimiz direnç ile birlikte yıllar içinde bacak kaslarımız kuvvetlenir.

kednini taşı

  • Ağaçlar yıkılır

Ağaçlar bildiğiniz üzere kökleriyle aldıkları su ile beslenirler. Yer çekimi iki katına çıktığında kökten gelen suyun ağacın tepesine çıkması için gereken enerji artar ve ağaç gerekli enerjiyi fotosentez yaparak karşılayamadığından çürür. Yeni ağaçlar çıktığında enerjinin yetebilmesi için boyları eskisine göre daha kısa olur. Kaliforniya Sekoyası eskisi kadar inanılmaz olmayabilir.

Ecology GIF

Yeryüzünün yerçekimi daha güçlü olsa bile, Ay’ı parçalamak için yeterli olmayacaktır. Bunun gerçekleşmesi için Ay’ın Dünya’nın Roch limitine girmesi gerekir. Roch limiti kısaca, ayın gel-git kuvvetleri tarafından parçalanmadan dünyaya yaklaşabileceği asgari mesafedir. Asgari mesafeyi geçtiğinde Ay’ın parçalanmasının sebebi ise Dünyanın, ayın yakın tarafını uzak tarafına göre daha sert çekmesidir. Eğer ay Roach limitini aşıp parçalansaydı gezegenimizin çevresinde Satürnde olduğu gibi halkalar olurdu ve dünya ısınıp volkanik aktivitelere davetiye çıkarırdı.

dünya satürn


Arkadaşlarınla paylaş!

30 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend