Drift Nedir? Drift Nasıl Ortaya Çıkmıştır


5 Paylaşım

Drift Nedir? Drift Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Birçoğumuzun oyunlardan veya filmlerden aşina olduğu, yapana ve özellikle izleyene büyük  keyif veren “drift”in ortaya çıkışı serüvenini bu yazımızda inceleyeceğiz.

Drift Drifting GIF - Find & Share on GIPHY

Drift, temel olarak sürülen aracın viraj dönerken; merkez kuvvetine daha fazla dayanamayarak, arka kısmını savurmasına dayanan bir olaya verilen isimdir. Türkiye’de “yanlama” olarak da bilinir. 1970’lerde Japonya’da düzenlenen araba yarışlarında Kunimitsu Takahashi adlı pilot driftin temelini atmıştır. Takahashi, diğer pilotların aksine virajlara son hız geliyor kontrollü bir şekilde yanlayarak virajdan çıkıyordu. Takahashi’nin yanlaması izleyenlere büyük bir görsel şölen yaşattı. Drifti yaparken çıkardığı ses ve ardından bıraktığı lastik izleri Japonya’da büyük hayranlık uyandırdı. Fakat drift o yıllarda Japonya’nın dışına çıkamadı.

Takahashi’nin bu tekniğini gören bir başka pilot Keiichi Tsuchiya bu tekniği öğrenmek için canla başla çalıştı. Her gün onlarca lastik yakan Tsuchiya, yıllar sonunda iddialı bir isme dönüştü. Aradan geçen zamanda driftin kapılarını aralayan Takahashi yarışlardan emekli oldu ve yerini Tsuchiya aldı.

1996 yılında Kaliforniya’da düzenlenen bir yarışa Tsuchiya da katıldı. Dünyanın her yerinden gelen yarışmacıların içerisinde yarıştı. Her virajda drifti kullanarak rakipleriyle arasını daha da açtı ve insanların hiç beklemediği bir şekilde yarışın birincisi oldu. Bu yarıştan sonra drift tüm arabaseverlerin  ilgisini çekti ve sokaklarda bile kullanılan bir teknik oldu. Ayrıca Tsuchiya’nın kullandığı arabanın markası olan Honda tüm dünya tarafından tanındı. 2006 yılında da çoğumuzun hayranı olduğu Tokyo Drift’in çekilmesiyle birlikte drift, popüler kültürde yerini aldı.

Ülkemizde araba yarışlarına pek ilgi olmadığından drift, profesyonel arenada gelişemedi. Ama sokaklarda bu tekniği kullanan pek çok insanımız bulunmakta.

Sizce Türkiye de drift için pistler açılmalı mı? Drift aslında gerek araba için gerek yollar için zararlı bir teknik mi?


Arkadaşlarınla paylaş!

5 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend