Deja vu Nedir?


deja vu

İlk kez 1876’da Fransız Fizikçi Emile Boiraç tarafından kullanılan dejavu kavramı, bilim literatüründe ise 1928’de Edward Titchener’in Bir Psikoloji Kitabı isimli eserinde tanımlanmıştır.

Yapılan araştırmalara göre insanların 3’te 2’si hayatları boyunca en az bir kere dejavu oluyor. Hemen hemen her insan, en azından bir kez şu hisse kapılmıştır: “Ben bu olayı daha önceden yaşamıştım.” Ya da, “Sanki burayı daha önceden görmüştüm.” Peki dejavu nedir? Sürekli deja vu hissine kapılmak hastalık belirtisi mi? Bilim dejavuyu nasıl açıklıyor?

Dejavu Anlamı?

Yaşanan bir olayı daha önceden yaşamışlık veya bir durumun herhangi bir duyu organımıza tanıdık gelmesine Fransızcadan türetilmiş olan Déjà vu (deja vü) denir.

Perfect Deja Vu GIF

Sürekli Dejavu Olmak Hastalık Belirtisi mi?

Sıklıkla Dejavu hissine kapılıyorsanız bir hastalıktan şüphelenmenize gerek yok. Dejavu,  beynin işleyişindeki küçük bir aksaklıktan kaynaklanır. Fakat dejavu hissiyatı davamlı olarak tekrarlıyorsa, o zaman hastalıktan kuşkulanmanız gerekebilir.

Dejavunun Bilimsel Açıklaması

Beynin sağ lobu ile sol lobunun çok küçük bir zaman farkıyla çalışması sonucunda dejavu hissi yaşanıyor. Yani, beynin bir lobu olayı diğer loba göre daha geç algıladığı için, daha önce yaşamış gibi hissediyoruz.

Hastalıklar ile Bağlantısı

Kısa süreli bellekten uzun süreli belleğe bilgi aktarımı sırasında yaşanan bir bozukluk da dejavuya sebep olur. Daha çok 15 ila 25 yaş arası bireylerde yaşanan dejavu, şizofreni, anksiyete ve epilepsi rahatsızlığı olanlarda daha sık görülmektedir. Ayrıca bu duygunun Alzheimer hastalığının erken tanısında faydalı olabileceği görüşleri de bulunmaktadır. Fakat bu teori henüz doğrulanamamıştır.

Seyahat Dejavuyu Tetikleyebilir

Yeni bir yere gidip orada yeni tecrübeler yaşamak bu hissi tetikleyebilir. Zira tanımadığımız yerlerde, sanki oraya daha önce gitmişiz duygusu ile böyle bir şey olmadığı için o anıya sahip olmamızın mümkün olmadığı bilgisinden kaynaklanan “çatışma” potansiyeli daha fazladır. Araştırmalar, daha fazla seyahat edenlerin daha fazla dejavu duygusu yaşadığını gösteriyor.

 


Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

Send this to a friend