Çinin Dünyayı Kontrol Altına Alacağı “Modern İpek Yolu” Projesi


26 Paylaşım

Çinin Dünyayı Kontrol Altına Alacağı “Modern İpek Yolu” Projesi

Birçok kaynağa göre Çin Halk Cumhuriyeti 2030 yılında, dünyanın en güçlü ekonomisi olacak. Çin’ in son 30 yıldaki büyüme oranları, yaptığı yatırımlar ve izlediği politikalar en güçlü ülke olacaklarını destekler nitelikte. Özellikle son yıllarda üzerine milyar dolarlar yatırdığı proje sayesinde tüm dünyadaki ticaret akışını kontrolü altına alabilecektir.

Tarih boyunca birçok devlet, ticaret yollarına sahip olmak istemiştir. Çünkü bu yollardan geçen insanların vergilerinin yanında ele geçiren devletin yaptığı ticarette de masrafların azalması bu ticaret yollarının önemini büyük ölçüde arttırmaktadır. Özellikle başlangıcı Çin’in üzerinden geçen İpek Yolu, ekonomik öneminin yanında birçok kültürün de taşınmasına yardımcı olmuştur.

Çin’in geçmişte de gördüğümüz bu ticaret yollarına olan ilgisi, günümüzde de ortaya çıktı ve ilk defa 2013 yılında “Bir Kuşak Bir Yol” adında bir projeden bahsedildi.

Dünya Ticaretini Ele Geçirecek Proje: Bir Kuşak Bir Yol

Proje adındaki “Kuşak” kavramı ticaretin, karayollarının yanında her türlü altyapısal faaliyetlerle(demir yolları, petrol doğalgaz hatları, deniz yolları…) yapılacağını anlatmaktadır. Asya’dan Avrupa’ya uzanan ve çeşitli ağlarla ayrılıp farklı bölgelere gitmeyi amaçlayan bu proje, dünyanın %40 ına ulaşmayı hedeflemektedir. Çin, yolun güzergahında bulunan ve Türkiye’nin de dahil olduğu 65 ülkeyle anlaşmıştır. Projenin haritasına baktığımızda yolu genellikle gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkeler üzerinde olduğunu görüyoruz. Çin, ülkelere projeyi tanıtırken avantajlarından, anlaşılması halinde ülkenin refah seviyesinin artacağından bahsetmiştir.

Çin, daha önceden söylediğim gibi 2013 yılında bu projeden ilk defa bahsetmiş ve bu yolda emin adımlarla ilerlemiştir. Milyarlarca dolar yatırımlara imza atmış, projenin dünyaya tanıtıp somut hale gelmesini sağlamıştır. Ayrıca sadece bu proje için Asya Altyapı ve Yatırım Bankası (AIIB) kurulmuştur. Türkiye, bu bankanın kurucu üyesi konumundadır.

Projenin Türkiye’ye Etkisi

Çin, en fazla ithalat yaptığımız ülkelerin başında gelmektedir. Bu proje, Çin’den gelen ürünlerin transfer süresinde azalma ve ürünün lojistik maliyetinde düşüş sağlayacaktır. Bu sayede Türkiye’nin ticaret açığı bir nebze olsun kapanacaktır.

“Bir Kuşak Bir Yol” projesi, mantık çerçevesinde bakıldığında her iki tarafın da kazançlı çıkmasını sağlamaktadır. Tüm bu yatırımların ve anlaşmaların sonunda projenin bitirilmesi, ticarete büyük bir ivme kazandıracaktır. Tüm emeğin meyvesini alan ve “Ticaret yollarının hakimi” olacak olan Çin, ekonominin baş koltuğuna oturacaktır.


Arkadaşlarınla paylaş!

26 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend