Çikolatanın Kansere Etkisi (Kakawa)


67 Paylaşım
bitter çikolata

Çikolatanın Kansere Etkisi (Kakawa)

Bitter çikolata ile sütlü çikolata arasında yıllardır bitmek bilmeyen ezeli bir rekabet var. Kimileri acı olmasından şikayet ederken, kimileriyse asıl çikolata bitter çikolatadır diyor. Şahsen ben bitteri tercih ederim neyse… Bitter çikolatayı sevenleri veya sevmeyenleri bir kenara bırakalım.

Araştırmalar gösteriyor ki kakao oranı yüksek olan bitter çikolata, sütlü çikolataya oranla 3 kat daha fazla antioksidan içermekte. Bitter çikolatanın felç olma riskini azaltma, kalbi güçlendirme, diyabete karşı koruma, cildi zararlı ışınlardan koruma ,görme duyumuzu geliştirme gibi saymakla bitmeyen birçok faydasının bulunduğunu duymuşsunuzdur. Hatta bitter çikolatanın kanser hücreleriyle savaştığı iddialarını da işitmişsinizdir. Peki bitter çikolata gerçekten kanser hücreleriyle savaşabilir mi?

çikolata

Çikolata ve Kanser

Kanserle savaşmaya gelince, cevap basit: Kakao!

Flavonoidler ailesinden olan “proantosiyanidin” isimli antioksidanın güçlü bir kanserli hücre engelleyicisi olduğu bir gerçektir. Bir proantosiyanidin kaynağıda kakao içermesinden dolayı bitter çikolatadır, bu yüzden bazı uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. NFCR’ye göre, kansere karşı mücadelede bir gram bitter çikolata yaklaşık 12.5 mg flavanol içerirken, bir gram kakao 30 mg’dan fazla flavanol içerir.

kakao

Bitter çikolata antioksidan özelliklere sahip çok fazla fitokimyasal içermektedir. Fitokimyasal içermesinden dolayı kanser hücreleri üzerinde bir etkiye sahip olabileceği düşünülmekte. Çikolatanın kanseri nasıl önleyebileceği üzerine çalışmalar karışıktır. Bazıları, düzenli olarak koyu çikolata tüketiminin bazı kanser türlerinin riskini azaltabileceğini gösterirken bazıları etkisi olmadığını hatta kansere olumsuz etkisi olduğunu söylemekte. Çikolata ve kakao üzerinde uzun yıllardır yapılan bu çalışmaları, sizinle paylaşacağım.

Çikolata & Kanser Araştırmaları

ABD Ulusal Sağlık Enstitülerindeki NCBI’nin, Hollandalı yaşlı erkekler üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre, çikolatada bulunan kateşin isimli antioksidanının akciğer kanserine yakalanma oranınını düşürdüğü sonucuna ulaşıldı. Bundan bir yıl sonra Amerika Birleşik Devletlerinde, menopoz sonrası kadınlar üzerinde yapılan araştırmaya göre de, en yüksek seviyede kateşin tüketenlerin en düşük seviyede tüketenlere kıyasla, %45 oranında daha az rektum kanseri riski taşıdıkları bulundu.

araştırma

NHS’ye göre, bazı araştırmalar, kakao bakımından zengin diyetin bağırsak kanserine karşı koruma sağlayabileceğini söylüyor. Ancak bilim adamları, kakaonun bağırsak kanserine karşı koruyucu olabileceği sonucuna tam olarak varmanın mümkün olmadığı kanaatinde.

Dailymail’de yayınlanan bir araştırmaya göre, çikolatada bulunan palmiye yağı, insanlarda CD36 proteinini uyarmaktadır. Bu proteinin, kanserli hücrelerin vücuda kolayca yayılmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Bu açıdan çikolata kansere karşı olumsuz bir duruş sergilemektedir.

ABD‘li bilim adamlarının yaptığı bir araştırmada ise, bitter çikolatanın pankreas kanserinden koruduğunu söylüyor. Pankreas kanserinden korumasının sebebi olarak ise Magnezyumu gösteriyorlar ve özellikle bitter çikolatayı tavsiye ediyorlar. Yaşları 50-76 arasında değişen 66 bin kadın ve erkek katılımcıyla yapılan araştırmada yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksine bakıldı. Magnezyum takviyesi yapılan katılımcılarda kanser oranında düşüş gözlendiği söyleniyor.

çikolata_1

Yapılan araştırmalar ne olursa olsun, bitter çikolatada ekstra şeker ve yağ olduğu gerçeği ne yazık ki değişmiyor. Ne de olsa, aşırı kilolu olmanın ya da obez olmanın diyabet, kalp hastalığı ve diğer kronik hastalıklardan bahsetmeden belli kanser türleriyle açıkça bağlantılı olduğunu biliyoruz. Daha fazla antioksidan almak istiyorsanız, kansere karşı savaşan antioksidanlar ve fitokimyasallarla dolu meyve ve sebzeleri kullanın.

meyve

Sonuç olarak bazı sonuçlar ümit verici olsa da tüm çalışmalar “ÇİKOLATA KANSER HÜCRELERİYLE SAVAŞIR” görüşünü desteklememekte. U.K. Ulusal Sağlık Servisi sonuçlar ümit verici olsa da, çikolatanın kansere kesin çözüm getirmediği ve araştırmaya ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekiyor.

İnsanlar çikolata yemeye daha çok cesaretlendirilmeye ihtiyaç duyuyor mu? Nüfusun çoğunun fazla kilolu olduğunu düşünürsek, iyi bir fikir olduğundan emin değilim.

 


Arkadaşlarınla paylaş!

67 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend