Bu Yapıştırıcı Yaraları 60 Saniyede Kapatıyor!


12 Paylaşım

Bu Yapıştırıcı Yaraları 60 Saniyede Kapatıyor!

Bundan 10 yıl önce gerçekleşmesi imkansız gibi olan şeyler, bilimin günümüzdeki hızıyla artık gerçeğe dönüşmeye başlıyor. Bu yazımızda bahsedeceğim yapıştırıcı, belki de hayallerimizin gerçeğe dönüşmesi konusunda en büyük kanıtlardan biri.

Yapıştırıcının Asıl Görevi Nedir?

ABD’de geliştirilen ve adı “MeTro” olan bu yapıştırıcı yaraları hızlıca kapatıyor. Metronun asıl can alıcı görevi sürekli hareket eden ve yaranın açılma riski yüksek olan yerleri(atardamar, kalp, akciğer…) kapatmaktır.

Günümüzde kullanılan “zımba dikiş” yöntemi insanlar için uygun bir yöntem değildir. Bu ihtiyaçtan ötürü de MeTro tasarlanmış ve şuanlık sadece hayvanlar üzerinde test edilmektedir. Çeşitli proteinler içeren MeTro, yaraya sürüldükten sonra UV ışınları altında bekletiliyor ve yara 60 saniye içerisinde kapanıyor.

MeTro sayesinde geleneksel dikiş yöntemlerinden uzaklaşıp daha hızlı daha basit bir şekilde yaraları kapatabileceğiz. Özellikle bir yaralıya ilk yardım yapılması durumunda hata payı bir hayli düşecek ve bahsettiğim gibi işlem daha pratik olacaktır. Yapıştırıcıyı geliştiren ekip, çalışmalardan gayet memnun olduklarını ve insanlar üzerinde denemeye hazır olduklarını söylemektedir.


Arkadaşlarınla paylaş!

12 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend