Bu Genler Bazı İnsanlara Süper Güçler Veriyor


164 Paylaşım
DNA

Bu Genler Bazı İnsanlara Süper Güçler Veriyor

Genetik bilgimizin % 99’undan fazlası tüm diğer kişilerle tamamen aynıdır, her şeyin farklılık gösterdiği yer %1 oranındadır ama her şeyi değiştirmeye yeter. Mutasyonlar insanlara, süper insan gücü, çeviklik ve dayanıklılıktan tutun anılarını, kişiliğini ve başka bir kişinin becerilerini çekebilme yeteneğine kadar süper güçler verir. Tamam, bu Hollywood ve bu mutasyonlar oldukça harika. Gerçek yaşam genetik mutasyonlarına ne dersiniz? Bugün sizlere insanüstü insan yapan 5 gerçek hayat mutasyonunun listesini getiriyoruz.

1- Süper Akciğerler

Binlerce Tibetli, 3500 metre (11.000 ft) hatta Chantong-Qingnan bölgesinde 15.000 ft (4500 metre) yükseklikte yaşıyor. Bu yükseklik, çoğu insan için ölümcül olabilir çünkü % 40 daha az oksijen var. Ancak buradaki yerli halk, günlerini deniz seviyesinde yaşıyormuş gibi geçiriyor. Yaşayabilmelerini, nesillerin ortaya çıkardığı genetik evrime borçlular. Uluslararası bir araştırmacı topluluğu, Tibetlilerin DNA’sını Çinlilerle karşılaştırmış ve nüfusları bölünmesinden bu yana, 2.750 yıl içinde Tibetlilerde daha yaygın hale gelen mutasyonu bulmuştur. Kırmızı kan hücresi üretimini kontrol eden bir gen, Tibetlilerin yüksek irtifaları tolere edebilmelerini ve süper akciğer kapasitesine sahip olmalarını sağlar.

akciğer

2- Süper Uyku

Ya sana her gece birkaç saat uyumaya ihtiyacın var ve birkaç saat uyumana rağmen uykunu dibine kadar alacaksın desem? Ne yazık ki süper uyku mutasyonu çok nadirdir. O yüzden hiç ümitlenmeyin. İntegratif Genomik Merkezi’nde profesör olan Dr. Mehdi Tafti, rutin olarak daha az saat uykuda olan kişilerin sadece % 1’inin genetik mutasyona sahip olduğunu tahmin ediyor. Bilim adamları, bu kabiliyetin nasıl kullanılacağını öğrenip insanların uyku rutinlerini değiştirmelerine yardımcı olmak için kullanılabilmesini umuyorlar.

erken kalkmak

3- Tetrachromacy

Tetrachromacy mutasyonu tam bir süper kahraman özelliği. Çoğumuzun, dünyanın renklerini görmek için üç tür koni hücresi var. Ancak araştırmacılar, bazı insanların dört türden daha fazla koniye sahip olduğundan şüpheleniyorlar. Dört tür konisi olan bir kişi, diğer insanlara görünmeyen bir renk yelpazesine sahip olabilir. Bu mutasyona sahip olanlar, tetrakromatlar olarak adlandırılır. Yüzlerce ince renk tonuyla yüzlerce renk görürler. Rengin algılanması kişisel bir deneyim olduğu için bizim görüşümüzün çok daha ötesinde gördüklerini anlayamazlar.

rengarenk

4- Acı Yok

Kimse acıyı hissetmeyi sevmez, ancak bize bir şeylerin yanlış gittiğini haber verdiği için çok önemli bir işlev görür. Genetik mutasyon nedeniyle neredeyse hiç acı hissetmeyen bir İtalyan ailesinin garip bir vakası var. Marsili ailesi, konjenital analjezi ya da ağrıya karşı doğuştan duyarsızlık olarak bilinen bir tür nadir durumdan muzdariptir. Bu, normal insanlar gibi aynı şeyleri hissetmedikleri anlamına gelir. Kulağa harika geliyor, değil mi? Aslında çok büyük bir sorun olabilir. Çoğu zaman acı hissetmeniz gerekir. Acı,  o sıcak sobaya dokunmamaya ya da şiddetli karın ağrısından fark edilen apandisit gibi bir hastalığınız olduğunda durumun farkına varmanızı sağlar. University College London (UCL) bilim adamları tarafından yürütülen bir araştırma ekibi Marsili ailesine, genetik kökenini belirlemek için bir çalışma yürüttü. Çalışmalarda elde edilen bulguların kronik ağrılar için yeni tedavilerin geliştirilmesini desteklemesi umuduyla…

acı

5. Süper Koşucu

Olimpik sprint podyumlarının uzun zamandır Batı Afrika kökenli sporcuların egemen olduğu iyi bilinir ve onların bu özelliklerini muhtemelen ACTN3 geni olarak bilinen bir genle ilgili olduğu söylenir. New York Times’ın çok satan kitabı The Sports Gene: Sıradışı Atletik Performans Bilimi’nin yazarı David Epstein, dünya çapındaki sprinterlerin büyük bir çoğunluğunun atalarının AFN3 geninin bulunduğu Batı Afrika’dan geldiğini özetliyor. Bu genin bazı varyantları, vücudumuzun kas gerdirme ve esnemenin ne kadar hızlı gerçekleştiğini kontrol eden alfa-aktinin-3 adlı özel bir protein oluşturmasına yardımcı olur. Bu genin daha baskın olduğu yerlerde, kaslar, hızın önemli bir bileşeni olan patlayıcı güç üreten daha yüksek esneme hızında çalışabilirler. Genetikçiler, elit sprinterler ve güç atletleri ile çalışırken 2008 yılında ACTN3 geninin etkisi keşfetti.

koşucu

Ölümsüz Denizanası: ”Turritopsis dohrnii”


Arkadaşlarınla paylaş!

164 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend