Birinin Fikrini Nasıl Değiştirebilirsiniz?


11 Paylaşım
fikir

Birinin Fikrini Nasıl Değiştirebilirsiniz?

Haklı olduğunu bildiğin bir tartışmaya girer misin? Yine de anlamlı açıklamanızla ve yanınızdaki tüm gerçeklerle birlikte üstesinden gelemezsiniz. Karşınızdaki kişiyi ikna etmenin ve fikrini değiştirmenin stratejik bir yolu var mı? İlk ve en önemli hayal kırıklığı yaratan şey, terimler ile yaptığınız açıklamanın insanları ikna etmeyeceğidir. Özellikle halihazırda fikirleri varsa…

fikir

Hepimiz bilginin, şüphe götürmeyen çalışmaların bizi ikna edeceğini düşünmeyi severiz. Fakat araştırmalar, kesin bilgilerin inançlarımıza uygun olmadığını, beynimizin, göz ardı etmekten ve basitçe rasyonalize etmekten kaçındığını gösterdi. Bir çalışmada, bilim insanları insanlara, küresel ısınmaya insanın sebep olduğuna inanıp inanmadıklarını sordu ve sonra onları inanan veya inanmayan olarak sınıflandırdı. Daha sonra deneklerin bazılarına bilim insanlarının verileri yeniden değerlendirdiğini ve öngörülerinin daha önceki durumdan daha kötü olduğunu, diğer deneklere ise durumun düşünülen kadar kötü olmadığı söylendi. Bu bilgiler deneklerin inançlarında değişik sonuçlar doğurdu. İklim değişiminin olmadığına inanan ve işlerin daha kötüye gideceği söylenen kişiler bu gerçeği tamamen reddetti ve inançları değişmedi. Ancak, durumun kötüye yakın olmadığı söylendiğinde ise, grubun inancı bu yöne doğru kaydı. Aynı şey iklim değişikliğine şiddetle inananlarda da oldu. Durumun kötü olacağı söylendiğinde grup inançlarını bu yöne doğru güçlü bir şekilde kaydırdılar. Oysa kötü olmayacağı söylenenlerin düşünceleri hiç değişmedi. Bu gerçekler yalnızca insanların kutuplaşmasına neden oldu.

küresel ısınma

Bir kez oluştuktan sonra, insanların fikirleri ve izlenimleri kalıcıdır. Bilişsel bilim insanları, bunların çoğunun insanın işbirliği yeteneği ile ilintili olduğunu söylüyor. Başka hiç bir hayvanda olmayan bu beceri insanları avcı-toplayıcılıktan tarıma ve oradan da modern bilgisayarlar yapma seviyesine getirdi. İşbirliğimiz bize her şeyi bilmek yerine birinin ve diğerlerinin uzmanlığına güvenmeye olanak sağladı.

my opinion is great GIF by America's Next Top Model

Sonuçta kendi kavrayışımızın sonunu ve başkasının kavrayışının başlangıcını bilemeyiz. En nihayetinde güçlü inanışlar esasında derin bir kavrayıştan gelmiyor. Bu “Açıklayıcı derinlik yanılgısı” olarak bilinir. Size tuvalet, fermuar ya da bilgisayar gibi şeyleri kavrayışınızı puanlamanızı istesem, düşündüğünüzden daha fazlasını bildiğinize inanıyor musunuz? Devam edin ve adım adım tuvaletin veya fermuarın ayrıntılı olarak nasıl çalıştığını açıklayın. Bazen bu basit hareket, bizim ve başkalarının görüşünün ne kadar temelsiz olduğunu ortaya çıkarabilir Bir çalışmada, katılımcılardan sağlık gibi kamu politikalarını değerlendirmesi ve sonrasında da bu politikaların uygulanmasının etkisini olabildiğince detaylı olarak açıklaması istendi. Kendi cehaletlerine maruz kaldıklarında inançlarının yoğunluğu kadarını geri aldılar.

fikir

Anlattığım eğilimlerin üstesinden nasıl gelebiliriz ve insanları tartışmada nasıl ikna edebiliriz? Bilişsel nörobilimci Tali Sharot’a göre ortak güdüye odaklanmak gerekir. Bu, üzerinde anlaşabileceğiniz şeylere ve motivasyona odaklanır. Çocuklarını otistik olurlar korkusuyla aşılatmaya korkan ebeveynleri inceleyen bir çalışmada ebeveynlere bu iki şey arasında bilimsel olarak herhangi bir bağlantı bulunmadığı söylenmesine rağmen kulak asmadılar. Ancak aşıların kızamık, kabakulak, çocuk felci, tetanos gibi hastalıklara karşı koruyucu etkisi ve bu hastalıkların otizmden bahsetmeden çocuklar üzerinde nasıl etkili olduğu açıklandığında çocuklarına aşı yaptırmaları daha olasıdır.

aşı

Nihayetinde insanların “grup içi” ve “grup dışı” ön yargı adı verilen bir şeyleri olduğu bilinir. Dışarıda olduğumuzdan farklı kişi olma eğilimindeyiz. Bu, ırk, din, fiziksel özellikler, cinsiyet biçiminde olabilir. Fakat aynı zamanda fikirler şeklinde de olabilir. Bu nedenle fikirlerinizi paylaşmadığınız kişiler sizin dış grubunuzdadır. Yapılan çalışmalar, insanlarla ilişki kurmanın ve sizi farklı bir ışık altında görmelerinin bir yolunu bulursanız sizi grup içinin bir parçası olarak görüp size kulak asmaları onlar hiçin hiç bir anlamı olmayan birine göre daha olasıdır. Her ikinizin de parçası olduğunuz grubu bulun ve kişisel bağlantı noktası olarak kullanın.


Arkadaşlarınla paylaş!

11 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend