Bilim, Körlüğü Giderebilir mi?


76 Paylaşım
Goz Bozuklugu

Bilim, Körlüğü Giderebilir mi?

İnsan gözü inanılmaz derecede karmaşık bir organdır ve araştırmacılar göz fonksiyonlarının nasıl çalıştığını ve bazı durumlarda neden kullanılmadığını aktif olarak araştırmaya devam etmektedir. Dünya çapında tahminen 36 milyon insan görme engellidir ve 217 milyon insan da orta ve yüksek derecede görüş bozukluğuna sahiptir. Bu vakalardan kaç tanesi önlenebilir? Bilim görme bozukluğunu ve hatta körlüğü gidermede nasıl yardımcı olabilir?

göz

Görmeyi etkileyen en yaygın genetik durum ‘retinitis pigmentosa’ olarak bilinir. Global olarak değerlendirildiğinde, ‘retinitis pigmentosa’ retinadaki hücrelerin zaman içinde bozulmasına neden olan bir durumdur ve yaklaşık 1.5 milyon çocuk bu hastalıkla doğar. Bu genellikle gece görüşü kaybıyla başlar, bunu tünel görüşü takip eder ve sonrasında körlüğe neden olur.

Gen Düzenlemesiyle Hücreleri Kontrol Etmek

Retinitis pigmentosa genetik bir durum olduğundan, genetik mutasyondan kaynaklanır. Sağlıklı bir retinadan alınan hücreler göze yerleştirilebilirse, retina dejenerasyonunu yavaşlatmak ya da durdurmak için mutasyonla hücrelerin kontrolünü sağlayabilirler. Bununla birlikte, bir başkasının sağlıklı retina hücrelerinin kullanılması, yabancı hücrelerin kabul edilmemesi riskini taşır. Neyse ki, CRISPR / Cas9 enzimi gibi gen düzenlenmesine yönelik yeni yaklaşımlar, kendi genlerimizin istenmeyen kısımlarını yok etmemizi sağlıyor.

retinitis pigmentosa

Nature dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir çalışmada, araştırmacılar retinitis pigmentosa’lı hastalardan deri hücrelerini aldılar ve bunları çok amaçlı hücrelere çevirmek için bilinen bir teknik (kök hücre) kullandılar. Daha sonra mutasyonu CRISPR gen düzenlemesiyle çıkardılar. 10 gün sonra hücreleri test ettiklerinde mutasyon hala devam ediyordu. Dergide yayınlanan bu yöntem, çeşitli testlerle geliştirilmeye devam ediyor.

 Göz Hücrelerini Tekrar Programlamak

Araştırmacılar ayrıca retinitis pigmentosa ve yaşa bağlı konjenital sorunları gidermek için gözün kendi hücrelerini yeniden programlamayı da düşünüyorlar. Örneğin, Ulusal Göz Enstitüsünden bilim adamları yakın zamanda Muller glia‘nın, gözdeki nöronlar arasında bağ desteği sağlayan, başka bir deyişle retinal yapıştırıcı olarak görev yapan hücrelerin, doğmuş olan farelerin gözünde fotoreseptör olarak işlev görecek şekilde yeniden programlanabileceğini buldular.

Kaynak : https://www.scientificamerican.com/article/how-can-science-help-reverse-blindness/

https://www.instagram.com/p/BqXF4RdlFjo/

Kaybolmuş DNA: Karanlık DNA Nedir?


Arkadaşlarınla paylaş!

76 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend