Beklenen İstanbul Depremi Olacak mı?


9 Paylaşım
deprem1

Beklenen İstanbul Depremi Olacak mı?

İstanbul ile ilgili deprem senaryoları her zaman gündemde oldu. En son ise, Habertürk tarafından yayınlanan “İstanbul depreminin ana merkezi yüzde 99 belli oldu” haberi nedeniyle konuşulmaya başlandı. İstanbul depremine sebep olacak Marmara deprem fay hattı, Türk ve yabancı deprem bilimciler tarafından incelendi ve bir rapor hazırlandı. Raporda, Marmara fay hattında birtakım gaz sızıntılarının olduğu ve bu sızıntıların deprem anında patlamalara neden olabileceğine yer verildi.

deprem

Deprem 2045’de olabilir…

Uzmanlar, 2040 veya 2045’de Marmara fay hattının faaliyete geçebileceğini ifade ediyor. Bu faaliyet sonucunda da ortaya çıkacak depremin 7.2 büyüklüğünde olabileceği sanılıyor. İstanbul’da depremin en fazla hissedilebileceği yerin, Avrupa yakası olduğunu verilen bilgiler arasında. Bunun nedeni, Avrupa yakasındaki zeminin killi tabakadan oluşmasıdır. Anadolu yakasında ise, zemin daha çok kayadan meydana geliyor.

sismik

Bina temelleri güçlendirilmelidir

Depremle ilgili tedbirlerin alınması önem arz ediyor. Bunun için bina zemin etütlerinin yapılması oldukça önemlidir. Temeli ve taşıyıcı kolonları dayanıklı olmayan binaların yıkılma riskleri yüksektir. Mimarlar Odası, olası bir deprem anında en az 100 bin binanın yıkılma ihtimaline dikkat çekiyor. Depremle ilgili kötü senaryo yazanların aksine bir görüş de var. Bazı uzmanlar, Sakarya ve Kocaeli’ndeki sarsıntıların Marmara hattındaki enerjiyi azatlığını ve enerjinin azalmasının depremi zararlı olmaktan çıkaracağını ifade ediyor.

bina temeli

Her ne olursa olsun depreme hazırlıklı olmakta fayda var. Depremin büyüklüğünün yıkıcı etkisi var; ama herhangi bir tedbirin alınmaması halinde ufak bir sarsıntıdan bile kötü sonuçlar doğabilir. Depreme dayanıklı bina mevzuatının çıkarılmasının bir nedeni de, budur. Olası depremlerde, binaların çökmesini engellemek… Kentsel dönüşüm gibi projelerle eski ve riskli binaların yerine sağlam ve dayanıklı binaların alması riskli azaltıyor.

Bu konuda, herkesin bilinçli olması lazımdır. Mimarlar Odası, binası için zemin etüt incelemesi yaptırmayan birçok malikin olduğunu ifade ediyor. İstanbul depremiyle ilgili haberler, ikazlar ve uyarılara rağmen tedbir alma hususlarındaki eksiklikler, depremin hasarını arttırabilir. Bilindiği gibi, deprem öldürmez; ama binalar öldürebilir.


Arkadaşlarınla paylaş!

9 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend