Atatürk Çiçeği Nedir? Atatürk Çiçeği İsmini Nasıl Almıştır?


AtaturkCicegi main photo

Atatürk Çiçeği Nedir? Atatürk Çiçeği İsmini Nasıl Almıştır?

Atatürk ismine birçok yerde ve yapıda rastlayabilirsiniz. Ama “Atatürk Çiçeği” isminde bir çiçeği eminim çoğumuz ilk defa duymuştur.  Bu yazımızda ismini Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ten alan Meksika kökenli büyüleyici bir çiçekten bahsedeceğiz.

atatürk çiçeği foto

Atatürk Çiçeği Görenleri Hayran Bırakıyor

Kırmızı ve yeşilin harika uyumuyla görenleri hayran bırakan Atatürk Çiçeği genellikle hediye amaçlı kullanılıyor. Özellikle yurtdışındaki Noel kutlamalarında Atatürk Çiçeği çam ağaçlarının vazgeçilmez süsü olmaktadır. Çiçeğe Atatürk adı verilmesi 8 Temmuz 1935 tarihli bir gazetede geçen “Amerika’da yeni sarı bir çiçeğe Büyük Önderimizin adı verildi.” haberiyle anlaşılıyor.

atatürk çiçeği atatürk

Atatürk Çiçeği Adını Nasıl Almıştır?

Vanderbit Üniversitesi profesörlerinden Doktor Kırk Landin laboratuvarında yaptığı çalışmalar sonucunda bu kırmızı çiçeği elde etmiştir. Profesör bulduğu bu yeni ve adsız çiçeğe isim düşünürken yanındaki bir başka profesörden bir öneri alır. Yanındaki Profesör Tarsus Kolejinde Atatürk’le tanışmış ve ondaki doğa ve tabiat sevgisine hayran kalmıştır. Bu yüzden de Doktor Kırk Landin’e bu güzel çiçeğin adının Atatürk olmasını önermiştir. Bu öneri daha sonrasında Atatürk’ün yaptığı çalışmaların anlatıldığı bir toplantıda oy birliğiyle kabul edilmiştir.


Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

Send this to a friend