Arılar Neden, Nasıl Bal Yapar?


77 Paylaşım

ARILAR NEDEN, NASIL BAL YAPAR?

Doğanın sayısız mucizelerinden sadece biri olan arılar, bıkmadan usanmadan nesiller boyunca bal üretiyorlar. Ve bu mucizevi hayvanların büyük bir çabayla ürettiği balın sayısız faydası bulunmakta. Balın yapılış serüveninden önce gelin, üreteni kadar mucizevi olan bal hakkında birkaç ilginç bilgiye göz atalım:

  1.  Yunanlılar ve Romalılar balı tanrılara layık bir yiyecek olarak görürlerdi. Ölü ruhlara ve tanrılara iyi niyetlerini göstermek ve gazaplarından korunmak için bal sunarlardı.
  2.  Bal, boğaz ağrılarına iyi gelir. Az bir miktar bal peteği iyice çiğnenip yutulursa boğazda rahatlama sağlar.
  3.  Bal, tüketildiğinde içindeki basit şeker direkt olarak kan dolaşımına karışır ve hemen enerji verir.
  4.  Balda yağ, sodyum ve kolesterol bulunmaz.
  5.  Kurumuş ve çatlamış dudaklarınıza akşam yatmadan önce bal sürüp yatarsanız, sabah kalktığınızda dudaklarınız pürüzsüz ve dolgun olacaktır.

Bunlar balın onlarca faydasından sadece bazıları. Peki ortalama 1.5 cm ve ağırlığı da 0.1 gram olan bu canlı nasıl böyle bir besin üretebilir? Öncelikle bizim için şifa olan bu balın yapılış amacına bakalım. Arılarında aslında diğer tüm canlılar gibi tek amacı hayatta kalmak. Balı kış günleri için bir nevi depoluyorlar ve içerisindeki yüksek şekerden dolayı bir kışı rahat bir şekilde geçirebiliyorlar. Biz insanlar bu balı onlardan alırken kovana şekerli şurup koyup, bir nevi onları kandırıyoruz ve hayatta kalmalarına yardımcı oluyoruz.

Peki arılar bu balı nasıl yapar?

Balın temel maddesi çiçeklerde olan nektardır. Nektarın temel kaynağı bitkilerin fotosentezi sonucu oluşan besin maddeleridir. Bu nektarı toplayıcı arılar vücutlarındaki bal midesi olarak adlandırılan bir bölgede toplarlar. Burada salgıladığı bazı enzimler sonucu nektarın kimyasal yapısı değişir. Kovana vardıklarında ellerindeki bu nektarı işçi arılara verirler. İşçi arılar, bu nektarı bir süre boyunca kusup tekrar içerler. Bu süreçte de arının enzimleri iş yaparak nektarın yapısını değiştirmeye devam ederler. Daha sonra işçi arılar bunu bal peteklerine aktarır.

Bees GIF - Find & Share on GIPHY

Balın su oranı bir hayli düşüktür. Bunun sebebi işçi arıların kanatlarını çırpıp kovanı havalandırmasından dolayıdır. Bu sayede biriken nektardaki suyun büyük kısmı buharlaşır ve başta %80 olan su miktarı %20 seviyelerine kadar düşer. Nektarın bala dönüşümü ortalama 3 gün sürer.

Arıların bal üretmesi oldukça zahmetli bir iştir. Gözünüzde canlanması açısından şöyle bir örnek vereyim. Yarım kiloya yakın bir balın oluşması için  yaklaşık 15.000 arının 10.000.000 çiçekten nektar toplaması lazımdır. Bir arı, ömrü boyunca bir çay kaşığının 1/12 si kadar bal üretir. Arılardan bahsetmişken peteklerin neden altıgen olduğuna da değinmek isterim. Bir mühendislik harikası olan bu peteklerin altıgen biçiminde olmasının sebebi, malzemenin verimli kullanılmasını sağlamaktır. Yani en az malzemeyle en fazla balın nasıl depolanacağına karar veren arılar, petekleri altıgen şeklinde oluşturmuşlardır.

Elbette doğanın bize sağladığı bu gibi besinlere  karşılık olarak vereceğimiz bir şeyimiz yok. İnsanoğlu olarak bize düşen en büyük görev, doğayı korumak ve ona zarar vermemektir.

Dünyadaki Bütün Sinekleri Öldürseydik Ne Olurdu?


Arkadaşlarınla paylaş!

77 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend