Arabadaki rüzgarlık ne işe yarar?


4 Paylaşım
araba spoileri

Arabadaki rüzgarlık ne işe yarar?

Bu yazımızda, ülkemizdeki araba modifiyelerinin vazgeçilmezi olan  spoilerların kullanış amacını  inceleyeceğiz.

Arabalardaki spoiler, (Türkçe adıyla rüzgarlık) modifiye dışındaki genel amacı arabanın yol tutuşunu arttırmaktır. Spoilerların, bahsettiğim bu yol tutuşundaki etkisini  kafanızda şöyle canlandırayım.

Spoiler Porsche GIF - Find & Share on GIPHY

Hızlanmaya başlayan bir aracın ağırlığı zaman geçtikçe azalır. Bunun sebebi arabanın altından geçen hava, üstündekinden daha büyük olmasından dolayıdır. Yani arabanın altındaki hava, arabayı bir nevi üste doğru kaldırıyormuş gibi düşünülebilir. Bundan dolayı yol tutuşu azalır ve lastiklerin yerle teması azaldığından dolayı yakıt tüketimi artar. İşte spoiler tam olarak burada devreye giriyor. Üstten gelen havaya göre yapılan spoilerler, arabayı yere doğru itecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede araç yere daha iyi oturur ve özellikle spor arabalarda yol tutuşunu arttırır.

Spoiler, arabaya göre takılmalıdır. Çünkü arabanın yapısına uygun olmayan spoilerler, anlattığım etkiyi yapmayıp, yakıt tüketiminde verimsizliğe sebep olabilir. Bu yüzden genellikle modifiye amaçlı kullanılan spoilerler, takılırken teknik kısmının da düşünülmesi gerekir.


Arkadaşlarınla paylaş!

4 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend