Almanya’nın Ekonomisi Neden Güçlüdür?


alman ekonomi- main photo

Almanya’nın Ekonomisi Neden Güçlüdür?

Almanya, dünyanın en büyük 5 ekonomisinden biridir. 2009 yılında Avrupayı etkileyen büyük krizden bile %3 lük bir büyüme ile çıkmıştır. Ekonomilerinin iyi olmasının büyük sebeplerinden biri kuşkusuz üretimdeki başarılarıdır. Özellikle araba sektöründe bir arabanın “Alman markası” olması onun öne çıkması için yeterlidir.

Alman mallarının eskiden “kötü kaliteli” olarak nitelendirildiğini söylesem inanır mıydınız? Öyle ki İngilizler 1887 yılında “Made in Germany” kavramını, aslında düşük kaliteli alman mallarını tanımlamak için kullanırdı. Ama ne ilginçtir ki şuan aynı kavram birinci kalite mal olarak sayılmaktadır.

Peki, Almanya’nın üretimde ve sanayide bu kadar iyi olmasındaki faktörler nelerdir?

Almanların disiplinli ve çalışkan oldukları herkes tarafından bilinen bir gerçek. Özellikle 2.dünya savaşında, savaş sanayisi üzerindeki yoğun çalışmalarıyla dünyaya kafa tutarak bu karakteristik özelliklerini dünyaya tanıttılar. Üstelik savaşın sonunda Almanya’ya ağır yaptırımlar uygulanmasına rağmen yeniden daha güçlü bir şekilde ayağa kalkmayı da bildiler. Alman sanayisinin diğer ülkelerden farkı, uzun vadeli bir öngörüye sahip olmaları ve inovasyon faaliyetlerine önem vermeleridir. İnovasyon kısaca farklı, ilginç, yeni fikirleri bulmak veya bunu geliştirmektir. Almanya, bahsettiğim gibi ileriyi düşünüp üretimde her zaman kaliteyi önde tuttu ve alıcıdan gelen dönütleri dikkate aldı.

Büyük bir sanayinin arkasında yoğun bir çalışma bekleriz. Öyle ki Alman işçileri, savaş zamanında yoğun çalışma saatlerinden dolayı ciddi rahatsızlıklar geçirebiliyor, hatta ölebiliyorlardı. Ama günümüzdeki Almanya ya baktığımızda, dünyada en az çalışma saatlerine sahip ülkeler arasında 5. sıradadır. Yani ortada büyük bir verimlilik söz konusu. Günde ortalama 6 saat çalışan bir alman vatandaşı, o saatler boyunca sadece işine odaklanmak zorunda. Çünkü çalıştığı yer gereksiz internet kullanımına, arkadaşlarıyla gevezelik etmesi gibi iş dışındaki davranışlara kesinlikle izin vermemekte. Çalışma ortamında önemli olan şeylerden birisi de iletişimdir. Almanlar, iş ortamında ciddi olurlar ve düşündüklerini doğrudan ifade ederler. Belki de bu yönleri bizim onları “soğuk insanlar” olarak nitelendirmemize neden olmuş olabilir.

Almanlar çalışmaya gösterdikleri önemin yanında eğlenmelerini de aynı önemi gösterirler. Yoğun iş saatlerinin sonunda eve gidip televizyonun karşısına geçmektense daha farklı sosyal faaliyetlere yönelirler. Yani Almanlar sıkı çalışıp, sıkı eğleniyor diyebiliriz.

Germany GIF - Find & Share on GIPHY

Almanya uzun bir süre daha sanayinin öncüsü olacaktır. Özellikle son zamanlarda duyduğumuz Endüstri 4.0 hakkındaki projeleriyle üretime yeni bir bakış açısı kazandırmıştır.

Kendi ülkemiz açısından düşünecek olursak evet birçok gelişmeyi geriden takip ediyoruz. Ama bu onlara yetişemeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Yeniliklere ayak uydurup, çok çalışıp, hızla yükselen bir Türkiye olabiliriz.


Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

Send this to a friend