Alkol Alındığında Vücutta Neler Gerçekleşir?


12 Paylaşım
kapak Alkol

Alkol Alındığında Vücutta Neler Gerçekleşir?

İçmeye başladığınızda ilk gerçekleşenlerle başlayalım. Alkolü içmeye başladığınızda midenize indikten sonra hızla kan dolaşımına karışır ve alkol vücudunuzda dolaşmaya başlar. Vücudumuzdaki alkolü parçalayan veya metabolize eden ana yer karaciğerimizdir. Alkol karaciğerimizi yorar çünkü insanlar alkolü istediği duyguları hissetmek için içse de alkol oldukça zehirlidir. Karaciğeriniz alkol dehidrogenaz veya ADH ve aldehit dehidrojenaz veya ALDH olarak bilinen alkol enzimleri ile karşılaştığında, alkolü metabolize eder. Bu enzimler alkolü parçalayıp asetaldehit denilen bir şeye dönüştürürler. Daha sonra daha az aktif bir yan ürüne dönüştürülebilir.

karaciğer

Peki sarhoş olmaya nasıl başlıyoruz? Sarhoş olmak demek aslında karaciğerinizin işleyebileceğinden daha fazla alkol almanız demektir. Vücudunuz bir seferde sadece belirli miktarda alkolü metabolize edebilir ve genellikle çok fazla değildir. Bu miktar, karaciğer büyüklüğü ve vücut kütlesi, ADH ve ALDH enzimlerinin sahip olduğu farklı etkenlere bağlı olarak değişebilir. İlk başlarda, alkol almak seni iyi hissettirebilir. İçinizde daha fazla dopamin salındığı için öfori ve diğer uyarıcı etkileri hissedebilirsiniz. Ama belli bir noktadan sonra, işin rengi değişecek. Daha beceriksiz olabilir ve normalde yaptığınız gibi hızlı tepki gösteremezsiniz. Görüşünüz bulanık olabilir. Vücudunuz, alkolden kurtulmak için her şeyi yapmaya çalıştığı için, muhtemelen işemek zorunda kalacaksınız. Hem de ÇOK. Sarhoş olmak aynı zamanda engellerinizi, iradenizi azaltabilir ve düşündüğünüz yolu değiştirebilir, böylece ayık olmanız durumunda yapamayacağınız seçimler yapabilirsiniz.

drunk hangover GIF by WDR

İnsanların çoğu, içki kalıntılarını azaltmanın yollarının olup olmadığını merak eder. Bazı şeyler sizi daha iyi hissettirirken, gerçek bir tedavinin var olduğuna dair çok fazla bilimsel kanıt yoktur.


Arkadaşlarınla paylaş!

12 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend