Akıllı Şehirlerin Özelliği: 3 Kelimelik Adres


43 Paylaşım
üç kelime konum

Akıllı Şehirlerin Özelliği: 3 Kelimelik Adres

Şehirlerde yüzlerce yıldır kullanılan adres sistemi artık tarihe gömülecek gibi gözüküyor. Başlangıçta vergilendirme ve polislik hizmetlerine yardımcı olması amaçlanan binalara sokak numaralarının tahsis edilmesinin, günümüz koşullarında yeterli gelmediği ifade ediliyor.

What3Words’ün pazarlama müdürü Giles Rhys Jones, “Akıllı şehirler için, daha spesifik adreslere yönelik bir ihtiyaç var” açıklamasını yaptı.

üç kelime konum ev

Kargo hizmeti, taksi çağırma, yemek siparişi ve daha birçok adrese dayalı hizmetler, şu anki adres sisteminin eksiklikleriyle savaşıyor. Genelde Uber gibi şirketler adres konusunda sıkıntılar yaşamakta. Bazen bir adres yüzlerce metrelik bir alanı kapsayabiliyor. Şehir yöneticileri de kimi zaman yol onarımlarını ve hizmet kesintilerini saptamakta güçlük çekiyor. Bütün bunlar eski adres sisteminin eksiklikleri olarak göze çarpıyor. Ayrıca birazdan bahsedeceğim 3 kelimelik akıllı adreslerle ambulansların mağdur kişiye hızlıca ulaşabilmesini sağlamak da mümkün hale geliyor.

üç kelime konum

Gelecekte, drone teslimatlarından otonom arabalara uzanan servisler, eski adresleme sistemine daha da fazla yük getirecektir. Kendi kendine giden araçlar insanları taşımaya başladığında, yolcular tam olarak nerede duracaklarını belirleyebilmelidir. Drone tarafından yapılan teslimatlar adrese bile gitmeyebilir, bunun yerine bir kişinin arka bahçesi veya garaj kapısına gidilebilir.

GPS koordinatları bir çözüm sunuyor gibi görünse de, insanların başkalarına aktarmaları genellikle pratik değildir, neredeyse imkansızdır: “Hey, gel beni 48.2486357 enlem ve 2.685371 boylamından al.” Alexa’ya GPS koordinatlarınızı anlatmaya çalıştığınızı hayal edin, gerçekten çok zahmetli.

What3Words, “adres” kavramını kesinleştiren ve şu anki sistemden daha kolay bir yol sunuyor. Şirket gelişmiş bir algoritmik denklem kullanarak, gezegeni 3 x 3 metrelik karelere böldü ve her kareye “ruins.chew.slowly” gibi üç kelimeden oluşan benzersiz bir kelime dizisi atadı. Bu işlem, sadece 40.000 kelimelik bir kelime hazinesi kullanarak, açık okyanuslar da dahil olmak üzere dünyayı kapsayan 57 trilyon kareye dönüşüyor. Nerede olduğunuz farketmez ister bir dağın tepesinde olun, ister isimsiz bir köyde , konumunuz sadece 3 kelimede saklı.

üç kelime konum göl kenarı

Verimliliği en üst düzeye çıkarmak ve hayal kırıklığını en aza indirgemek için akıllı şehirlerin bu türden bir vizyonu, farklı teknolojileri bütünleştirmenin yıllarca sürmesini gerektirecektir. Ama her şey sadece üç kelime ile başlayabilir.

Kaynak: www.digitaltrends.com/cool-tech/mapping-a-smart-city-what3words


Arkadaşlarınla paylaş!

43 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend