Adrenalin Sayesinde Vücudunuzun Sınırlarını Kaldırın!


69 Paylaşım
adrenalin- main photo

Adrenalin Sayesinde Vücudunuzun Sınırlarını Kaldırın!

Bedenimizdeki konuşabilme fırsatımız olsaydı ve onlara tüm bu karmaşık işlerle neden uğraştığını sorabilseydik büyük ihtimalle bu soruya “İzin verirsen hayatta kalmaya çalışıyorum” cevabını verirdi. Bu “tripli” cevabın sebebi çoğu zaman sağlığımızı tehlikeye atarak onu zor durumda bırakmamızdır.

Body GIF - Find & Share on GIPHY

Vücudumuzun ürettiği adrenalin hormonu hayatta kalmamız için belki de en önemli silahtır. Bu hormonun adına ve yaşattığı duygulara aslında hiç de yabancı değiliz. Bu yazımızda bu mucizevi hormonun vücuttaki işleyişine ve sağladığı etkilere değineceğim.

Adrenalin Hormonunun Salgılanma Süreci

Sokakta yürürken aninden önünüze havlayan, devasa bir köpek çıktığını düşünün. Sizin onu görmenizle beraber beyniniz vücudunuzda olağanüstü bir hal başlatır ve çok hızlı bir süreç başlar. Beyin inanılmaz bir hızla böbreküstü bezlerine “Derhal Adrenalin Üret!” emrini gönderir. Bezlerdeki hücreler alarm durumuna geçer ve istenilen adrenalin üretilir. Adrenalin hormonunun vücutla teması anında vücut çeşitli değişikliklere gider. Adrenalin öncelikle sindirim ve boşaltım sistemini durdurur. Hayati organlara daha fazla kan gönderilir ve bunun içinde kalp, beyin ve kaslara giden damarları genişletme emri verilir.

adrenalin beyin

Adrenalin hormonu bahsettiğim yerlere giden yolları genişletirken derideki damarları daraltmaktadır. Bu sayede ekstra destek sağlanır ve olası bir kan kaybı minimuma indirilmiş olur. Heyecanlanan kişilerin derisinin soluklaşmasının sebebi budur. Tüm bunların yanında karaciğer, deposundaki glikojeni glikoza çevirir ve kaslar için ekstra yakıtını hazırlar. Tüm bu alarm durumundan akciğer de etkilenir ve vücuda bolca oksijeni sokmak için bronşlarını genişletir. Ekstra yakıta ekstra kana ve ekstra oksijene sahip olan kaslar mücadeleye hazırdır.

Kaç Veya Savaş!

adrenalin kaç veya savaş

Adrenalin sayesinde olağanüstü şeyler başarabilen insanları duymuşsunuzdur. Bu gibi olayların ortak noktası yapan kişinin normal bir insan olması. Örneğin bir adam adrenalin sayesinde üzerine yuvarlanan taşı kaldırarak dünya bench press (yatarak yukarı doğru ağırlık kaldırma hareketi) rekorunu (250 kilonun üzerinde) kırabilmiştir. Peki, bu nasıl mümkün olabilmektedir? Alarm karşısında beynimiz tek bir noktaya yoğunlaşacak her zamankinden daha hızlı düşünecektir. Önünde sadece iki ihtimal vardır: Kaçmak veya savaşmak. Her iki ihtimalde de kaslarımıza ihtiyaç vardır. Vücudumuz da bunu farkında olduğundan kasa daha fazla kan, oksijen ve besini yollamak için elinden geleni yapar.

Kaslar Gerçek Gücünü Gösteriyor

Kaslarımız günlük hayatta hiçbir zaman adrenalinin etkisinde olduğumuz kadar çalışmaz. O yüzden adrenalin etkisinde daha farklı daha güçlü hissederiz.

Angry Power GIF by SpongeBob SquarePants - Find & Share on GIPHY

Peki neden sürekli “daha güçlü” olamıyoruz?

Vücudumuz günlük hayatta kaslarımıza bir nevi sınır getirmiştir. Bu sınıra kadar olan kısmı bir nevi garanti kapsamına girmektedir. Yani vücudumuz belli bir sınıra kadar tamir görevini üstlenebiliyor diyebiliriz. Üzerinden 250 kilonun üzerinde olan taşı atabilen adamı düşünelim. Bir sınıra sahipken bunu yapabilmesi imkânsız olsa da vücut son çare olarak kaslara “Elinden Geleni Yap Yoksa Öleceğiz” komutunu vermektedir. Bunun yanında vücudumuz  bolca ağrı kesici endorfin üreterek acı hissetmemizi engellemektedir. Tüm bunların etkisinde adam taşı kaldırarak bir mucizeyi gerçekleştiriyor.

adrenalin kaldırmak

Peki sonrası? Normal şartlarda  kayayı kaldırması imkânsız olan bir adamın taşı kaldırıp öylece ayağa kalkması pek inandırıcı gelmiyor. Öyle ki bu kaldırma işlemini yaparken birçok kemiği kırılıyor, omzu tamamen zarar görüyor ve birçok kas lifi büyük derecede hasar görüyor. İşte tam bu yüzden sürekli olarak “gerçek gücümüzde” olamıyoruz. Sonuç olarak çelikten yapılma robotlar değiliz. Bu yüzdende vücudumuz bizi her zaman güvenli bir sınırda tutuyor. Ama gördük ki damarına basıldığında ne olursa olsun bizi bir Süperman’a çevirmekten de hiç geri kalmıyor 🙂

Vücut Parçalarınızın Fiyatı Ne Kadardır?


Arkadaşlarınla paylaş!

69 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend