Adem Elması Neden Vardır? Adem Elması Nedir?


9 Paylaşım
adem elması- main photo

Adem Elması Neden Vardır? Adem Elması Nedir?

Adem elması, bilimsel olarak gırtlak kısmında bulunan ses kutusunun tiroit kıkırdağı tarafından sarılmasıyla oluşan çıkıntıya verilen addır. Genellikle erkekler olduğu düşünülen adem elması aslında kadınlarda da bulunmakta fakat yapısı gereği biraz daha ufak olduğundan fark edilmesi daha zordur.  Çünkü bu ses kutusunu saran tiroit kıkırdağın bulunduğu açılar iki cinsiyette de farklıdır. Özellikle erkeklerde ergenlikle birlikte bu dokunun irileşmesi belirginliğini daha da arttırır. 

Peki adem elması neden vücudumuzda vardır ?

Adem elması yani ses kutusu sesimizi daha iyi kontrol etmemizi sağlar. Bu yapının içindeki kaslar sayesinde sesimizi inceltip kalınlaştırabiliriz. Adem elması daha belirgin ve şişkin olan erkeklerin sesi daha derin ve toktur. Bu sonuca bakarak erkeklerde sesin kalınlaşmasında bu dokunun etkisi olduğu söylenebilir. Evrimsel süreçte kadınlar erkekleri sesin tokluğuna  göre seçtiği düşünülürse  bu süreçte adem elması giderek daha da belirgin hale gelmiş olabilir. Cinsel seçilimin yanında daha tok sesli olmak yırtıcıları korkutup kaçırmak açısından avantaj sağlamış olabilir. Bu da, doğal seçilim tarafından bu özelliğin vurgulanması ve güçlenmesi anlamına gelir.

Screaming The Hulk GIF - Find & Share on GIPHY

Adem elması ismi nereden gelmektedir ?

 

Bu ismin nereden geldiği hakkında iki hipotez bulunmaktadır. Bunlardan birincisi genelde duyduğumuz adem ile havva nın hikayesidir. Havva yasak meyve olarak kabul edilen elmayı kopardıktan sonra elma kurur ve dökülür. Yaptığı hatanın farkına varan havva ademle konuşur. Adem delili yok etmek için elmayı yer fakat boğazında kalır. İşte adem elması  adının buradan geldiği düşünülmektedir.

İkinci hipotez daha basit ve  mantıklı bir yerden yaklaşıyor. Dilbilimci Alexander Gode bu ismin basit bir çeviri hatası olduğunu düşünmektedir. İbraniceden Latinceye olan çevirideki bazı anlam geçişlerindeki hata İbranicedeki “insanın çıkıntısı” anlamındaki kalıbın Latinceye “Adem elması” olarak geçirilmesine sebep olmuş olabilir.


Arkadaşlarınla paylaş!

9 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend