5 Uzay Efsanesini İnceliyoruz


23 Paylaşım
evren

5 Uzay Efsanesini İnceliyoruz

Uzayın inanılmaz olduğunu inkar etmiyoruz. Uzay dünyanın hala anlamaya çalıştığı büyük ve gizemli bir şey!  Çoğumuz uzayın sınırlarını merak ediyoruz. Bu yazımızda uzay hakkındaki beş mitin ne kadar gerçek olduğunu kontrol ediyoruz.

Mit – 1 – Astronotlar kakalarını Ay’a gömdüler.

Bu kesinlikle tuhaf bir şey, ama insanlar merak ediyor. Fakat NASA astronotlarını kakalarını gömmek için eğitim vermedi. Ay yürüyüşü sırasında, NASA aslında astronotlarını bezledi. En basit çözümdü; Bebek bezini kullanın ve sonra ay modülünde bir tane yıkayın. Neyse ki, astronotların hiçbiri Ay modüllerini kullanmıyordu çünkü ay modülünde sıcak su yoktu.

astronot

Mit – 2 – NASA, hükümet bütçesinin neredeyse dörtte birini kaplar.

NASA hiç bu kadar paraya sahip olmadı. NASA’nın bütçesinin zirvesi, ajansın on yıl sonunda Apollo ay inişini tamamlamak için zorladığı 1966 yılında oldu. Bu noktada NASA GSYİH’nin yüzde 4,4’ünü aldı; daha sonra ortalama yüzde 1 civarında seyretti. Ajansın GSYİH’nin yüzde 25’i hiç olmadı.

dollar

Mit – 3 – Uzayda ses vardır.

Bir epik uzay savaşına sahip her bilim kurgu filmi klasik lazer seslerine ve bu uzaylıları patlayan uzay gemilerine ait patlamalara sahiptir. Ama gerçek şu ki, uzayda ses yok. Ses aslında bir dalgadır ve bu dalganın sesin kaynağından kulaklarınıza gitmesi için Dünya atmosferi gibi bir ortama ihtiyacı vardır. Ses dalgaları için herhangi bir ortam olmadan, ses yoktur. Üzgünüm George Lucas, Uzay savaşları gerçekten çok sessiz.gun

Mit – 4 – Güneş sarıdır.

Çocuklar olarak hepimiz Güneş’i bir alanın üzerinde mavi bir gökyüzünde sarı bir daire olarak gördük. Ya da, daha yaratıcı bir çocuk olsaydınız, kağıdın köşesinde çeyrek daire vardı; Fakat Güneş sararmaz ve mükemmel sarı ışınları vurmaz. Bu sarı renk sadece atmosferin bir etkisi. Aslında Güneş aslında beyazdır. Bunun nedeni, yaklaşık 10.340 fahrenayt sıcaklığa sahip bir ana dizi yıldız olmasıdır, yani yalnızca beyaz olabilir.

güneş

Mit – 5 – Ayın bir tarafı aydınlık bir tarafı karanlıktır.

Ayın bir tarafının sürekli aydınlık bir tarafınında sürekli karanlık olduğunu söylen bir efsane var. Ay dünyaya karşı düzenli olarak kitlenir. Böylece her zaman ayın bir tarafı gezegenimize bakar.

AY

Jüpiter Olmasaydı Dünya Olabilir miydi?


Arkadaşlarınla paylaş!

23 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend