256 Yıl Yaşayan Adamdan Uzun Yaşamanın Sırları


64 Paylaşım
li-ching-yuen

256 Yıl Yaşayan Adamdan Uzun Yaşamanın Sırları

Günümüzde ortalama bir insanın ömrü 70-80 yaş aralığıdır. Bu yaş aralığını geçen, özellikle de üç haneli rakamlara ulaşabilen insanlara hayranlıkla bakıyoruz. Bu yazımızda 256 yıl yaşayan bir insana değineceğiz.

Çinli Li Ching-Yuen in Öyküsü

Kendisi 1736′ da doğduğunu söylese de kayıtlar Yuen’in 1677′ de doğduğunu söylüyor. Öyle ya da böyle Yuen, dünyanın en çok yaşayan insanlarından biri. Bir bitki bilimcisi ve dövüş sporcusu olan Yuen, genç yaşlarından itibaren bitki toplamaya başladı ve uzun yaşamanın sırlarını araştırdı. Kulağa her ne kadar imkansız gelse de Yuen, 500 yıl yaşayan birisinden öneriler aldığını söylüyor.

 

Li Ching-Yuen, 71 yaşındayken dövüş öğretmenliği ve taktik danışmanlığı yapmak için orduya katılmıştır. Yuen’in hayatı boyunca 23 kez evlenmiş ve 200 den fazla çocuğu olduğu söyleniyordu. 1927’de gençliğinden ve gücünden etkilenen komutan Yang Sen Yuen’ i yanına davet etmiştir. Eve döndükten 1 yıl sonra ölen Yuen’in doğal bir şekilde öldüğü söylense de son anlarında yanında bulunanlar onun son sözlerinin “Bu dünyada yapmam gereken her şeyi yaptım.” olduğunu söylüyor.

256 Yıl Yaşayan Adamın Sırları Nedir?

Li Ching-Yuen kendisine uzun yaşamın sırlarını sorduklarında verdiği cevaplar gerçekten kısa ve öz. Birçok kişi ondan bir beslenme tarifi veya buna benzer bir şey beklese de Yuen onlara sadece şunları söylüyor:

1-Bir Kaplumbağa Gibi Otur

2-Bir Güvercin Gibi Yürü

3-Bir Köpek Gibi Uyu

Evet belki de bu 3 madde komik veya saçma geldi. Ama bu maddelere daha derin yaklaşmak gerek.

Bir köpek gibi uyumalısın derken aslında kaliteli güzel bir uykudan bahsediyor. Yani dinlenme zamanlarımızı çok iyi değerlendirmeliyiz.

Güvercin gibi yürümek kulağa garip geliyor. Ama Yuen, bunu söylerken adımlarımızın seri ve kararlı olması gerektiğini anlatıyor. Yani doğru hareket etmek uzun yaşamın anahtarlarından biri.

Bir kaplumbağa gibi oturmak sözü ise hayatta ne zaman duracağımızı bilmenin önemini anlatıyor. Bu tür anlarda zihnimizi sakin tutmalı, planlar yapmalı, stres yapmamalı ve her şeyden önemlisi hayata karşı sevinç dolu olmalıyız.

Li Chung-Yuen’in uzun yaşamının sırrı sadece bu üç maddeydi. Hayatı boyunca doğanın içinde yaşayıp hareket halinde olan biri için bu denli uzun yaşam çok da garip değil. Çünkü saat 9 akşam 5 düzenine sahip stres içinde yaşayan ve kimyasal dolu sağlıksız şeylerle beslenen bizler uzun olan ömrümüzü kısaltmaktayız.


Arkadaşlarınla paylaş!

64 Paylaşım

0 Yorum

Send this to a friend