20 Metrelik Boyuyla Denizlerin Kralı: Megalodon


megalodon main photo

20 Metrelik Boyuyla Denizlerin Kralı: Megalodon

Bir avcının tüm özelliklerine sahip olan köpekbalıkları suların altındaki canlıların baş düşmanlarından biridir. Etrafa saçtığı dehşetle tam bir ölüm makinesi olan bu canlılar birçok filme konu olmuştur. Öyle ki günümüzde yaşayan boyutu ve avcılığıyla korkulan büyük beyaz köpekbalığı bahsettiğim bu filmlerde birçok kez başrol oynamıştır. Bu filmleri izlerken hepimiz gerildik değil mi? Peki size büyük beyazın bile yanında akvaryum balığı kaldığı bir canlının eskiden yaşadığını anlatsam inanır mısınız?

Megalodon Gelmiş Geçmiş En Büyük Avcılardan Biri

Günümüzden yaklaşık 2.6 milyon yıl önce soyu tükenen Megalodonlar bazı uzmanlar tarafından yaşamış olan en büyük avcı olarak nitelendiriliyor. Vücutları diğer köpekbalıkları gibi kıkırdaktan oluştuğundan ve kıkırdak yapıları uzun ömürlü olmadığından ötürü günümüzdeki Megalodon fosilleri oldukça azdır. Ama endişelenmeyin eldeki fosiller onun korkutucu yapısını açıkça anlatmaktadır.

megalodon boyut

Megalodonun Devasa Boyutu

15-20 metre arası boyları olan Megalodonların ağırlığı 60 tona kadar çıkabilmektedir. Yeni doğmuş “bebek” bir megadolon bile 2 metre olarak dünyaya gelmektedir. Karşılaştırmak için söylemek gerekirse bir T-Rexin kilosu 7 tona büyük beyaz köpek balığınki ise 3 tona kadar çıkabilmektedir. Bu denli devasa bir boyut elbette ki devasa enerji ister. Megalodonun günde yaklaşık 1 ton yemek yediği düşünülmektedir.

megalodon boyutt

Büyük Keskin Dişler

Megadolonun 3 metrelik çenesinde yer alan 15-20 santimetrelik dişler bu hayvanın en korkutucu tarafıdır. 5 sıra halinde olup 276 dişe sahip olan Megadolon dişlerin yapısı ve şekli itibariyle tek bir ısırıkla bile avını ani ve hızlı bir ölüme götürebilir. Megalodon avlarının iskeletlerini parçalarken hasar görüp kopan dişlerini 48 saat içerisinde geri getirebilir. Bu sayede bu devasa canlı durmaksızın etrafındakileri avlamaya devam edebilmiştir.

megalodon diş

Gelmiş Geçmiş En Büyük Isırma Gücü

Devasa bir canlının devasa avları olur. Megalodon yemek seçmeksizin tüm canlıları yese de en sevdiği canlılar balinalardır. Megalodonun çenesi özellikle balinaları çiğnemek için yaklaşık 10 ile 20 ton arasında bir basınç uygulamaktadır. Tekrar t-rexle karşılaştıracak olursak onunki yalnızca 6 ton civarındaydı. Büyük beyaz köpek balığınınki ise 2 tondur. Bu denli güçlü bir çene küçük bir otomobili kısa sürede ezip yutabilirdi.

megalodon çene

Megalodonların Soyları Neden Tükendi?

Besin zincirinin tepesinde olup bu denli devasa boyutlara ve güce sahip olan bir canlının soyunun tükenmesi hem sevindirici hem de merak edilen bir konu. Uzmanlar iklim değişikliğinden ötürü balinaların sıcak suları terk etmesi üzerine Megalodonların aç kaldığını söylüyor. Av kıtlığı avcı olan bir canlının –hele ki günde 1 ton yemek yiyen birisi için- soyunun tükenmesinin temel sebeplerinden biridir.

Eat Great White GIF - Find & Share on GIPHY

Bu korkutucu canlının günümüzde hala yaşadığı hakkında çeşitli iddialar var. Büyük bir kesim Megalodonun Mariana Çukurunun derinlerinde yaşadığını söylüyor. Hatta bazı insanlar çektiği videolarla Megolodunun yaşadığını söylemektedir. Sizce Megolodonlar hala yaşıyor mu?

Goriller Neden “Kaslıdır”?


Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

Send this to a friend