2.5 Milyon Yıl Önce Yaşasaydınız Hayatta Kalabilir miydiniz?


hayatta kal

Bir yüzyıl boyunca çok şey değişebilir. 20. yüzyılın başlarında, Einstein görelilik teorisini yazdı. 1953 yılında, Dr. Jonas Salk, başarılı bir çocuk felci aşısı yarattığını açıkladı. 1990 yılında ise dünya çapında ağ icat edildi. Ancak, birkaç milyon yıl gibi daha uzun bir süre içinde meydana gelen değişikliklerden ne haber?

Açıkçası, Dünya çok farklı bir yerdi, ama beni meraklandırıyor: Modern bir insan, Dünya üzerinde 2,5 milyon yıl önce yaşasaydı hayatta kalabilir miydi?

Çevre Etkisi

Siz, 2.6 milyon yıldan 11.700 yıl öncesine kadar uzanan Pleistosen Epoch’ta yaşıyor olacaksınız. Bu, en son buz çağlarının yaşandığı dönemdi. Dünyadaki suyun çoğunun buz olduğu yoğun dönemlerde, küresel ortalama sıcaklıklar bugün olduğundan daha düşük olan 5 ila 10 dereceydi. Bu çok daha soğuk ve daha kuru bir Dünya. Bu yüzden zaten, inanılmaz derecede yalıtkan bir ceketiniz yoksa, hayatta kalma şansınız oldukça zayıf görünüyor.

Av ve Avcı

Bu süre zarfında, aynı zamanda en eski insan atalarınızdan biri olan homo habilis’e de çarptınız. Bu türler insanlardan çok maymunlara benziyordu, ancak arka bacakları üzerinde yürüyebiliyorlardı ve taş aletler yapmak için ellerini kullanıyorlardı, bu yüzden adı “kullanışlı adam” anlamına geliyordu. Ancak, neyse ki, sizin için, onlardan biriyle karşılaşırsanız, bilim adamları saldırıya uğrayacaklarından emin değillerdir. Genel fikir birliği homo habililerin vejeteryanlar olduğu ve küçük oyunlardan başka bir şey avlamadıkları yönündedir. Dolayısıyla, bu anlamda, doğrudan zarar görmeyebilirsiniz.

Hastalık Problemi

Peki ya hastalıklar? İnsan hastalıklarının kökeni hakkındaki geçerli fikir, hayvanların evcilleştikten sonra çoğunun ortaya çıkmasıdır. Bununla birlikte, yeni verilerle, pleistosen devri sırasında tapeworms, mikobakteriyel enfeksiyonlar, tüberküloz ve cüzzam gibi hastalıkların etrafta olduğu düşünülmektedir. Bilim adamları, 2,5 milyon yıl önce insansı hastalığına yakalanan bakterilerin B. bronchiseptica’nın, boğmacadan sorumlu olan bakterilere dönüşmüş olabileceğine inanıyor. Ve dahası, bilim adamları son zamanlarda sıtmaya neden olan parazitlerin yaklaşık 2,5 milyon yıl önce olduğunu belirlediler. Parazitler o zaman nispeten iyi huyluydu ve sıtma ancak tarımdan sonra büyük bir hastalık haline geldi ve yoğun insan nüfusu ortaya çıktı. Fakat eğer 2,5 milyon yıl önce yaşıyor olsaydınız, bugünün ilaçlarından hiçbirine erişemezseniz, ölmeniz muhtemelen çok uzun sürmez.

Kaynak: Life Noggin Youtube Kanalından Çevrilmiştir.


Arkadaşlarınla paylaş!

0 Yorum

Send this to a friend